Zpět na
Magazín o zdraví a prevenci

13 potravin, které nesmí chybět v jídelníčku při snižování tlaku

Výzkumy navíc ukazují, že stejně důležité je vybírat si potraviny nejen s nízkým obsahem sodíku, ale zároveň s vyšším obsahem alespoň dvou z těchto minerálů: vápník, hořčík a draslík. Zařaďte do svého jídelníčku těchto 13 vyvážených potravin a snížíte tak téměř o polovinu riziko mrtvice a infarktu.
6 minut

Jídlo, které léčí

Napadlo vás někdy, zda nejde snížit vysoký tlak přirozenou cestou? Sodík byl pro vysoký tlak vždy strašákem. Zbavte se ho a váš tlak na tom bude o mnoho lépe. Výzkumy navíc ukazují, že stejně důležité je vybírat si potraviny nejen s nízkým obsahem sodíku, ale zároveň s vyšším obsahem alespoň dvou z těchto minerálů: vápník, hořčík a draslík. Zařaďte do svého jídelníčku těchto 13 vyvážených potravin a snížíte tak téměř o polovinu riziko mrtvice a infarktu.

Blahodárné účinky bílých fazolí

Bílé fazole

Jeden hrnek bílých fazolí obsahuje 13 % denního doporučeného příjmu vápníku, 30 % hořčíku a 24 % draslíku.
Tip: Tuto všestrannou potravinu můžete přidat do jídla, polévek i předkrmů. Jako bezmasý zdroj proteinů jsou bílé fazole obzvláště skvělou volbou pro vegetariány. Pokud budete používat fazole z plechovky, zkontrolujte, zda neobsahují přidanou sůl. Sušené fazole vařte přes noc v pomalém hrnci.

Vepřová panenka

Vepřová panenka

85 gramů vepřové panenky obsahuje 6 % doporučeného denního příjmu hořčíku a 15 % draslíku.
Tip: Milovníci masa můžou zajásat! Tento libový kus masa si skutečně vychutnáte, aniž byste tělo zahltili nasycenými tuky, které se nachází v tučnějších typech vepřového a hovězího masa.

Nízkotučný bílý jogurt

Nízkotučný bílý jogurt

Jeden hrnek bílého nízkotučného jogurtu vám dodá 49 % denního doporučeného příjmu vápníku, 12 % hořčíku a 18% draslíku.
Tip: Chladivý a krémový jogurt je hvězdou snídaní bohatých na minerály, hodí se ale i do omáček, dresingů či předkrmů. Většina značek jogurtů má o něco vyšší obsah vápníku než řecký jogurt. Ať už si ale vyberete jakoukoli značku, ujistěte se, že má jen nízký obsah cukru a je bez ochucovadel.

Tilápie nilská

Tilápie nilská

85 gramů sladkovodní ryby někdy také nazývané tlamoun obsahuje 8 % doporučeného denního příjmu hořčíku a 8 % draslíku.
Tip: Můžete ji péct, připravovat v páře, dochucovat různým kořením a podávat k ní různé přílohy včetně salsy z kiwi a avokáda bohatých na minerály. Tilápie obsahuje extrémně nízké množství rtuti, PCB a jiných škodlivých látek z prostředí.

Kiwi obsahující vápník

Kiwi

Jeden kus tohoto ovoce obsahuje 2 % denního doporučeného příjmu vápníku, 7 % hořčíku  9 % draslíku.
Tip: Kiwi je v supermarketech dostupné po celý rok. (toto ovoce dostalo svůj název podle novozélandského ptáka kiwi, jehož hnědé střapaté peří připomíná slupku ovoce). Zralé kiwi můžete skladovat v lednici i mimo ni. Ovoce obsahuje více vitamínu C než stejné množství pomeranče.

Broskvové smoothie

Broskve a nektarinky

Jedna střední broskev nebo nektarinka obsahuje 1 % denního doporučeného příjmu vápníku, 3 % hořčíku a 8 % draslíku.
Tip: Zmrazené nedoslazované plátky broskví jsou skvělou alternativou čerstvých broskví či nektarinek při dietě na snížení krevního tlaku. Jednoduše je vyndejte z mrazáku a přidejte do smoothies.

Banánové smoothie

Banány

Jeden střední banán obsahuje 1 % denního doporučeného příjmu vápníku, 8 % hořčíku a 12 % draslíku.
Tip: Banány se zhnědlou slupkou nemusíte vyhazovat. Oloupejte je, vložte do sáčku a dejte zmrazit. Později je můžete použít do smoothies. Bonus: banány pomáhají snížit hladinu stresových hormonů v krvi.

Kapusta superpotravina

Kapusta

Jeden hrnek syrové či vařené kapusty obsahuje 9 % denního doporučeného příjmu vápníku, 6 % hořčíku a 9 % draslíku.
Tip: Nejen díky nízkému obsahu kalorií je kapusta považována za superpotravinu. Obsahuje ohromné množství antioxidantů chránících buňky a kyselinu alfa-linoleovou, což je prospěšný rostlinný tuk zmírňující záněty. Tenké a jemné lístky mladé kapusty jsou skvělým základem salátů.

Červená paprika jako ideální zdroj vápníku

Červená paprika

Jeden hrnek syrové červené papriky obsahuje 1 % denního doporučeného příjmu vápníku, 4 % hořčíku a 9 % draslíku.
Tip: Červené papriky vydrží v chladničce až 10 dní. Uchovávejte je zabalené v mírně vlhkém papírovém ubrousku, aby nevysychaly. Nespotřebované zbytky můžete zamrazit a později je použít při vaření.

Brokolice jako zdroj fytoživin

Brokolice

Jeden hrnek brokolice obsahuje 6 % denního doporučeného příjmu vápníku, 8 % hořčíku a 14 % draslíku.
Tip: Tato křížatá zelenina je známým zdrojem fytoživin s názvem glukosinoláty, které pomáhají v boji s rakovinou. Mraženou brokolici můžete přidat do spousty předkrmů i příloh.

Batáty do smoothie

Batáty

Jeden středně velký batát neboli sladká brambora i se slupkou obsahuje 4 % denního doporučeného příjmu vápníku, 8 % hořčíku (bez slupky 7 %) a 15 % draslíku (bez slupky 10 %).
Tip: Batáty jsou tak sladké, že by z nich klidně mohly být i zákusky. Jsou také skvělou ingrediencí do smoothies. Upečte několik batátů naráz, abyste měli zásobu do smoothies a dalších receptů.

Merlík čilský - quinoa

Merlík čilský

Jeden hrnek merlíku čilského známého také jako quinoa obsahuje 1,5 % denního doporučeného příjmu vápníku, 15 % hořčíku a 4,5 % draslíku.
Tip: Je tak zdravá, že OSN vyhlásilo rok 2013 rokem quinoy. Tato obilnina bohatá na protein má jemnou ořechovou chuť, obsahuje širokou škálu zdraví prospěšných fytoživin a velké množství hořčíku. Navíc v porovnání s hnědou rýží k jejímu uvaření stačí poloviční čas. Quinoa neobsahuje lepek, takže je skvělá i pro lidi s celiakií nebo nesnášenlivostí lepku. Nejčastěji je k dostání quinoa ve zlatobéžové barvě, koupit můžete ale i červenou nebo černou odrůdu. Pokud potřebujete snížit tlak, určitě stojí za vyzkoušení.

Avokádo s příznivým vlivem na činnost srdce

Avokádo

Půl avokáda obsahuje 1 % denního doporučeného příjmu vápníku, 5 % hořčíku a 10 % draslíku.
Tip: Kromě minerálů zklidňujících tlak a mononenasycených tuků s příznivým vlivem na činnost srdce obsahuje avokádo i velmi zdravé karotenoidy. Avokádo loupejte velmi opatrně – tmavozelená dužina těsně pod slupkou obsahuje velké množství výše zmíněných zdravých živin.

Odebírat novinky na téma Krevní tlak

Souhlasím, aby společnost HARTMANN - RICO a.s. zpracovávala moje a e-mailovou adresu za účelem zaslání nabídky produktů a služeb. Další informace ke zpracování, včetně možnosti odvolání souhlasu, naleznete zde.