1. Slabost v pažích a nohou
Pokud míváte slabé nebo necitlivé paže, nohy nebo obličej, může se jednat o příznaky mrtvice. Obzvláště pak v případě, že se projevují pouze na jedné straně těla. Známkou infarktu může být také to, že nedokážete udržet rovnováhu, cítíte se malátně a máte potíže s chůzí. Urychleně vyhledejte pomoc, pokud zároveň špatně vidíte, máte silnou bolest hlavy, cítíte se zmateně nebo máte problémy s mluvením či porozuměním řeči.
Při včasném odhalení naštěstí nejsou změny nevratné.
Nečekejte na ordinační hodiny svého lékaře a ihned přivolejte záchranku. Pokud vám bude podán lék proti krevní sraženině do 4,5 hodiny od prvních příznaků, hrozí menší riziko dlouhodobých následků.
Náš tip:
Veroval tlakoměr s funkcí EKG měří srdeční rytmus, krevní tlak a tepovou frekvenci. Je výbornou prevencí mozkové mrtvice.
2. Bolest na hrudi
Pokud se objeví bolest na hrudi, je lepší hned jednat než později litovat. Jakákoli bolest na hrudi, obzvláště pokud ji doprovází pocení, tlak, dušnost a pocit nevolnosti, by měla být ihned vyšetřena lékařem.
Bolest či tlak na hrudi mohou být příznakem srdečního onemocnění nebo infarktu, obzvláště pokud ji pociťujete během tělesné námahy nebo cvičení. Kromě toho může být bolest na hrudi příznakem i něčeho jiného než srdečních obtíží. Může se jednat i o jinou závažnou potíž, jako například krevní sraženinu putující do plic.
Pokud cítíte tíži nebo tlak na hrudníku a tato bolest trvá déle než několik minut nebo se opakovaně vrací, vyhledejte pomoc. Nezkoušejte bolest překonat sami.
3. Citlivost a bolest na zadní straně lýtka
V tomto případě může jít o krevní sraženinu v noze. Odborným názvem se nazývá hluboká žilní trombóza. Může k ní dojít po delší době sezení, například během dlouhé cesty letadlem, nebo pokud jste dlouhodobě nemocní a upoutaní na lůžko. Pokud se skutečně jedná o krevní sraženinu, pocítíte bolest především tehdy, když se postavíte nebo při chůzi. Můžete si také všimnout otoku. Noha je při tom obvykle zarudlá a citlivá a v porovnání s druhou nohou je větší.
Citlivost v nohou můžete mít obvykle i po cvičení. Pokud si ale zároveň všimnete zarudnutí a v místě otoku cítíte horko, vyhledejte lékaře.
Také je také dobré zkontrolovat tzv. Homanova znamení. Pokud natáhnete prsty na nohou směrem vpřed a cítíte bolest, může to také značit krevní sraženinu. Ale nespoléhejte na to. Pokud je noha horká, zarudlá a oteklá na jedné straně, jeďte na pohotovost. Je důležité podchytit krevní sraženinu ještě před tím, než se uvolní a znemožní průtok krve, protože to může vést ke komplikacím.
4. Krev v moči
Příčin výskytu krve v moči může být několik.
Pokud máte v moči krev a zároveň pociťujete bolest v boku nebo na zádech, může se jednat o ledvinové kameny. Ledvinový kámen je malý krystal tvořený minerály a solemi. Vzniká v ledvinách a postupuje dál močovou trubicí.
Váš lékař vás může poslat na rentgen nebo ultrazvuk, na nichž je možné ledvinové kameny vidět. Při rentgenu se využívá nízkých dávek radiace k vytvoření obrazu struktur v těle. Ultrazvuk vytváří obrazy pomocí zvukových vln.
Většina ledvinových kamenů nakonec vyjde z těla ven společně s močí. To může být velmi bolestivé. V některých případech musí ledvinové kameny odstranit lékař.
Pokud si všimnete krve v moči a máte zároveň zvýšené nutkání k močení, chodíte často na záchod nebo při močení cítíte pálení, můžete mít závažnou infekci močového měchýře nebo ledvin. Nečekejte, až bude mít váš lékař otevřenou ordinaci, obzvláště pak tehdy, pokud máte i horečku.
Pokud pozorujete v moči krev, ale necítíte bolest, může se jednat o příznak rakoviny ledvin nebo měchýře. Vyhledejte proto lékaře okamžitě.
5. Sípání, pískání při dýchání
Problémy s dechem je třeba léčit okamžitě. Pokud sípete nebo při dýchání slyšíte pískavý zvuk, navštivte lékaře. Bez okamžitého vyhodnocení lékařem může sípání přejít v dechové obtíže, což může mít bez zásahu lékaře vážné následky.
Může se jednat o astma, plicní onemocnění, závažnou alergii nebo působení chemických látek. Váš doktor vám řekne, o co se jedná a jak odstranit příčiny. Pokud máte alergické astma, vytvoří pro vás alergolog nebo plicní lékař plán vedoucí ke snížení záchvatů.
Sípání může být také způsobeno zápalem plic nebo bronchitidou. Vykašláváte zelený nebo žlutý hlen? Máte zároveň horečku a lapáte po dechu? Pokud ano, může se jednat o bronchitidu, která přechází v zápal plic. V takovém případě je nutné vyhledat lékaře.