Tělo a duše jsou spojené nádoby
Pokud jste ve stresu nebo zažíváte úzkost, váš imunitní systém ochromuje hormon kortizol. To se projevuje snížením počtu lymfocytů – bílých krvinek, které bojují s bakteriemi a viry. Posílení psychiky pro nás tudíž znamená i posílení fyzického zdraví a naopak. Jak na to?

1. Nadechněte se zhluboka
„Dýchání je nejčastěji opakovanou činností v životě každého z nás. Každý den se musíme nadechnout alespoň 20 000 krát.“
Stojíte před plným přednáškovým sálem nebo vás čeká důležité obchodní jednání? Než začnete, potřebujete se nadechnout z plných plic – to není nic zvláštního, jedná se o přirozenou potřebu organismu. Zajistíte tak dostatečný přísun kyslíku ke všem orgánům, díky čemuž mohou správně fungovat. Klidné a rovnoměrné dýchání harmonizuje tělo i mysl. Naopak rychlý a povrchní dech může mít na svědomí stres, napětí a bolesti. Dýchat bychom měli nosem a prodechnout až do břicha, nikoli jen do hrudníku. Správné dýchání a různá dechová cvičení se můžete naučit například na pilates, při tréninku zpěvu nebo pod vedením zkušeného psychoterapeuta.
Nezáleží však pouze na tom, jak dýcháme, ale také co dýcháme. Proto doporučujeme pravidelný pobyt v přírodě na čerstvém vzduchu. Kromě rodinné procházky v přírodě si můžete doma dopřát aromaterapeutické rituály s masážními a koupelovými oleji Kneipp. Vůně ovlivňují naše smysly a momentální rozpoložení možná více než si myslíme. Vybírat můžete z esencí stimulujících, které vás občerství a aktivizují (nejčastěji citrusové vůně nebo třeba litsea cubeba), a uklidňujících, které vám pomohou zpomalit a zkvalitnit váš spánek (bylinné vůně obsahující například levanduli, meduňku nebo mátu).
2. Myslete na pestrou stravu
„Věděli jste, že každé sousto bychom měli požvýkat 20 až 30krát a až poté polknout? Počítat to samozřejmě nemusíte – stačí jednoduše zpomalit.“
I zdánlivě tak obyčejná věc jako je jídlo do značné míry ovlivňuje naši náladu. Alespoň na chvíli proto zapomeňte na redukční diety, fastfoody a všechny další extrémy a vsaďte na vyváženou stravu. Ta by měla co nejvíc vycházet ze základních potravin – před uzeninami dejte přednost masu, slazený šlehaný jogurt zaměňte za tvaroh a místo mlsání oplatků upečte domácí koláč s jablky. V chřipkovém období se zaměřte zejména na potraviny, které jsou bohaté na vitamíny C, D, E, zinek, selen a omega 3 mastné kyseliny.
Ideálními bojovníky proti chřipce a nachlazení jsou dnes s oblibou nazývané superpotraviny jako zázvor, kurkuma, echinacea, lékořice nebo acerola. Inspirovat se můžeme i našimi předky, kteří během těchto měsíců imunitu účinně posilovali kysaným zelím, rakytníkem, česnekem, cibulí nebo křenem. Některé vitamíny a minerály jsou v potravinách obsaženy méně. Museli bychom jich sníst opravdu velké množství, a proto je na místě je do těla dodávat v podobě doplňků stravy. Je však potřeba mít na paměti, že pestrou stravu nenahrazují. Jestli se cítíte vyčerpaní, sáhněte po přípravku Paměť a koncentrace, který obsahuje extrakt z kořene ženšenu, kyselinu pantothenovou a vitamíny C, B2, B6 a B12.
3. Potrapte své tělo
„Endorfiny na lidský organismus působí podobně jako antidepresiva. Velkou výhodou je, že jsou tělu zcela vlastní a nijak mu neškodí. Naopak.“
Mějte na paměti, že právě teď se vyplatí sportovat víc než kdy jindy. Běžte si zaběhat, projet se do lesa na kole a doma si zaposilujte nebo jen tak zatančete. Podle nejnovějších studií vám jediná hodina aerobních aktivit jako je jogging nebo tanec zlepší náladu až na 12 hodin. Pokud vás na sport příliš neužije, alespoň choďte – chůze je totiž nejpřirozenějším a nejzdravějším pohybem vůbec.
Po aktivitě nepodceňujte následný strečink. Protahování zvyšuje pružnost svalů do jejich funkční délky, hybnost kloubů a je základem pro prevenci zranění. Dopřejte si také zaslouženou regeneraci v podobě speciální olejové koupele s éterickými oleji z rozmarýnu a borovice nebo koupelové soli Svaly a klouby se zklidňující arnikou. A pokud budou svaly natažené i tak, na pomoc přispěchají hřejivé masti, chladivé gely a sportovní tejpy Kneipp.
4. Spát, jen spát
„Během noci se nám zdají zhruba 4, někdy až 7 snů. Spánkem strávíme v průměru třetinu svého života. To znamená, že za život sníme přibližně 150 tisíc snů.“
Naše babičky říkávaly, že nejkvalitnější spánek je do půlnoci. Podle odborníků na tom však příliš nezáleží. Každý z nás je jedinečný, a proto může mít i odlišnou ideální dobu pro usínání. Mnohem důležitější je naučit se chodit spát a vstávat každý den přibližně ve stejný čas, ať už je všední den či víkend. Díky pravidelnému režimu a dostatku spánku (u mužů se jako ideální délka spánku uvádí 7, u žen 8 hodin) se budete probouzet více odpočatí.
„Jednou z hlavních předností spánku je umožnit mozku, aby se mohl sám obnovit a opravit,” uvádí Jim Horne, spánkový expert a ředitel spánkového výzkumného centra na britské univerzitě v Loughborough. Proto se večer po celém dni zklidněte čtením knížky nebo třeba poslechem hudby a omezte modré světlo z televize, počítačů a telefonů. Poslední kávu si vychutnejte ideálně alespoň 8 hodin před spaním a vsaďte radši na bylinky v podobě meduňky, kozlíku nebo třezalky. Před ulehnutím ložnici důkladně vyvětrejte a udržujte teplotu na 17 až 20 °C.
5. Sdílejte se se svými blízkými
„Neurohormon oxytocin kromě hladiny stresu ovlivňuje procesy učení, vytváření partnerských vztahů, ale i vznik a léčení zhoubných nádorů.“
Pokud vás něco trápí, nenechávejte si to pro sebe. Nejhorší totiž je, když máte pocit, že jste na svůj smutek sami. Svěřte se blízkému člověku, ať už je to partner, rodič, kamarád nebo kolega. Případně využijte služby odborníků z řad psychologů a terapeutů. Často stačí, když nás někdo vyslechne a obejme. A není bez zajímavosti, že dotek blízké osoby uvolňuje zmíněný oxytocin, který nás uvádí do stavu spokojenosti, snižuje strach a bolest. Proto je taky často přezdívaný jako „hormon objetí“ nebo „hormon lásky“. Tento hormon se vyplavuje i v situaci, kdy své blízké obdarujeme. Potěšit je můžete třeba dárkovou sadou Radost ze života.
Pokud na vás přichází chmury, pořiďte si zápisník a každý den před spaním si poznamenejte tři věci, které vám udělaly radost a za které jste vděční. Díky tomu si uvědomíte, že i ve „dni blbec“ se najde hned několik světlých okamžiků. Pak stačí si deníkem zalistovat a uvidíte, že máte hned několik důvodů k radosti, vděčnosti a hlavně k celkové spokojenosti.