Zpět na
Magazín o zdraví a prevenci

6 překvapivých příznaků srdečních chorob (a co s nimi)

Když budete těmto rizikovým faktorům věnovat pozornost a použijete je jako znamení, že je nutné provést ve svém životním stylu určité změny, můžete tím včas zabránit vzniku kardiovaskulárních chorob. Zde vám přinášíme šest neobvyklých příznaků srdeční choroby a rady, jak se bránit.
Problémy v posteli

1. Sexuální dysfunkce

Při intimnostech s vaší drahou polovičkou by vás nejspíš ani nenapadlo přemýšlet o srdečních chorobách. Ale problémy se sexuální výkonností by vás měly donutit zamyslet se nejen nad sexuálním zdravím, ale i nad kondicí vašeho srdce. Přestože se sexuální dysfunkce mužů a žen liší, jejich spojení se srdečními chorobami je stejné: Když nefungují správně krevní cévy, není v pořádku ani váš sexuální život. Pokud máte problémy s prokrvováním v jedné oblasti, prokrvuje se špatně i jiná oblast.

Co dělat?

Věnujte pozornost oběma problémům. Pomocí správné léčby a zdravého životního stylu se lze vyhnout problémům se srdcem i v posteli. Zkuste pravidelně cvičit a konzultovat s praktickým lékařem užívání aspirinu v souvislosti s funkcí cév, což může vyřešit oba problémy.

 

Příčiny plešatění u mužů a problémy s krevním oběhem

2. Plešatost u mužů

Ztráta vlasů není jen problémem vzhledu. Jak uvádí nedávno zveřejněný text v časopise Archives of Internal Medicine, z korelace mezi ztrátou vlasů na horní části hlavy a kardiovaskulárními onemocněními vyplývá, že plešatění může znamenat i problémy s krevním oběhem. Nesprávné prokrvení vlasových kořínků může být kromě jiných faktorů spojeno s oběhem krve v srdci. Někteří pacienti s plešatěním mužského typu jsou kuřáci, trpí vysokým krevním tlakem nebo genetickou dispozicí k srdečním chorobám.

Co dělat? 

Buďte na pozoru. Znalost rodinné historie, co se týče plešatění i srdečních chorob, vám může pomoci vyhodnotit vlastní rizika. Pokud se jedna či druhá obtíž v rodině vyskytuje, máte o důvod navíc snažit se zabránit vysokému tlaku, vysokým hladinám cholesterolu a vyhýbat se kouření nebo s ním přestat.

Chrápání a spánková apnoe

3. Chrápání a spánková apnoe

Noční „řezání polen“ vám může přivodit obtíže se srdcem. Studie Emorovy univerzity v Atlantě zjistila, že špatně průchodné dýchací cesty u lidí trpících chrápáním nebo spánkovou apnoí jsou spojeny s vyšším rizikem kardiovaskulárních chorob. Narušený spánek může být predispozicí k vysokému krevnímu tlaku nebo cukrovce a obě tyto choroby přispívají k srdečním chorobám.

Co dělat? 

Zabraňte vzniku budoucích problémů už nyní. Dobrou zprávou je, že toto znamení vás včas varuje, abyste mohli zasáhnout. Poruchy dýchání ve spánku se obvykle objevují i několik desítek let před tím, než jsou skutečně diagnostikovány, a desítky let před výskytem kardiovaskulární choroby. Pokud máte některé z těchto nočních symptomů, nechejte si udělat spánkový test. Specialista vám pak poradí, jak zlepšit kvalitu vašeho spánku i života.

Časté migrény spojené se srdečními chorobami

4. Migrény 

K bolestem na srdci mohou vést i bolesti hlavy. U žen, které trpí migrénami s vizuálními či smyslovými poruchami minimálně jednou měsíčně, je dvakrát vyšší pravděpodobnost vzniku srdečních chorob. Je to patrné ze studie vydané v červnu Americkou neurologickou akademií. Nepravidelnosti krevního oběhu způsobují silné bolesti hlavy a mohou přispět k srdečním obtížím. Pokud se u vás vyskytuje vaskulární abnormalita v jedné oblasti těla, pravděpodobně se vyskytuje i v jiné.

Co dělat? 

Všímejte si varovných znamení. Řekněte svému lékaři o tom, co může migréna znamenat pro vaše srdce. Oběhové problémy v kterékoli části těla by měly lékaře stimulovat ke kontrole dalších oblastí.

Potraviny v plastových obalech

5. Konzumace plastů

Vyhoďte plastové lahve na vodu do tříděného odpadu. Podle studie University of Cincinnati může chemikálie bisphenol A (BPA) vyskytující se v tvrdých plastových nádobách na nápoje a potraviny produkovat molekulu podobnou estrogenu, která napodobuje působení estrogenu a způsobuje u žen vyšší riziko srdečních chorob. BPA může vytvářet příliš mnoho estrogenu nebo blokovat jeho příznivé účinky.

Co dělat?

Nahraďte plastové nádoby na vodu a potraviny typu 7 (typ, který nejčastěji obsahuje BPA) nerezovými, skleněnými nebo keramickými nádobami. Pokud nemůžete ze svého života vytěsnit i jiné typy plastů, rozhodně je nikdy neohřívejte, protože to může způsobit uvolnění dalších chemikálií do obsahu nádoby.

Manželské hádky a srdeční obtíže

6. Manželský stres

Časté hádky s partnerem mohou u žen zvýšit riziko srdečních obtíží. Studie University of Utah zjistila, že ženám trpícím stresem v manželství hrozí riziko příznaků srdečních chorob. Rozdíl v hormonech a v tom, jak se jednotlivá pohlaví vypořádávají se stresem vysvětlují, proč muži tímto faktorem nejsou ohroženi. Ženské srdce se, co se týče cirkulace a receptorů určitých hormonů, od mužského zásadně liší.

Co dělat proti stresu? 

Dýchejte zhluboka. Stres může mít za následek vysoký krevní tlak, kardiovaskulární obtíže a deprese. Všichni trpíme stresem a každý z nás na něj reaguje jinak. Existují ovšem způsoby, jak se se stresem vyrovnat a předcházet mu. Vyzkoušejte metody snižování stresu, jako například pravidelné cvičení, jógu a meditaci. Se stresem souvisejícím s konflikty v manželství pak může pomoci manželský poradce.

Odebírat novinky na téma Zdraví a prevence

Souhlasím, aby společnost HARTMANN - RICO a.s. zpracovávala moje a e-mailovou adresu za účelem zaslání nabídky produktů a služeb. Další informace ke zpracování, včetně možnosti odvolání souhlasu, naleznete zde.