TA NEJLEPŠÍ PÉČE KROK ZA KROKEM

Pozor na oblékání
Zejména v prvních dnech musíte dát velký pozor, aby rána byla chráněna před infekcí a vnějšími vlivy. K tomu vyberte vhodnou náplast, třeba Cosmopor Steril. Může se stát, že rána bude mírně prosakovat, ale nebojte. Pokud nekrvácí příliš mnoho, lékaře nebude zapotřebí.

Ránu vyčistěte a osušte
Důležité je ránu udržovat v čistotě. Riziko infekce sníží umývání čistou tekoucí vodou a vhodným dezinfekčním prostředkem. Pozor, rána po vyčištění musí být zcela suchá. Osušení provádějte opatrně a s jemností, například pomocí kompresu Medicomp (savého polštářku) z netkané textilie.

Nepřetěžujte jizvu
Tkáně potřebují na kvalitní zahojení přibližně 6 týdnů. Během nich vynechte silová cvičení a jiné aktivity.

Tlakujte jizvu
Na zahojenou ránu tlačte prstem asi půl minuty. Takto promasírujte celou délku poranění, ale nepřejíždějte po něm ze strany na stranu. Dokonce existují speciální destičky či tlakové obvazy, které masírují za vás.

Choďte na pravidelné kontroly
Není moc co dodávat, kontroly u lékaře jsou základ.

Pozorujte se
Rudnutí, horečka, teplo v oblasti, intenzivní bolest nebo krvácení. To jsou příznaky, při jejichž dostavení je čas kontaktovat doktora.

Nevystavujte jizvu slunci
Určitě to víte. V prvních 3 měsících je jizva náchylná vzniku hyperpigmentací, kvůli kterým se pigment zbarví do tmava. Na slunce samozřejmě můžete, ale použijte ochranný krém s faktorem minimálně 20.