Zpět na
Magazín o zdraví a prevenci

Bezpečná a finančně nenáročná domácí kontrola krevního tlaku v těhotenství

Okolo 10 % těhotných žen trpí chronickým vysokým tlakem, těhotenskou hypertenzí nebo preeklampsií, což je komplikace, která se objevuje v těhotenství a projevuje se mimo jiné zvýšeným krevním tlakem. A ten si ženy v těhotenství musí hlídat.
1 minuta

Z toho důvodu musí ženy s diagnostikovaným vysokým tlakem v těhotenství docházet do nemocnice. Mnohé z nich musí do nemocnice chodit dvakrát nebo třikrát týdně a pokaždé tam stráví několik hodin, během kterých jim je monitorován krevní tlak a prováděny testy moči.

Navíc už samotná návštěva nemocnice způsobuje ženám často stres, takže mají vyšší tlak, než by měly doma.

Aby vědci zjistili, zda si těhotné ženy mohou efektivně měřit tlak doma, aniž by tím sebe nebo plod jakkoli ohrozily, zapojili do průzkumu těhotné pacientky, kterým byl diagnostikován vysoký krevní tlak, ale jinak byly zcela zdravé.

Dohromady 108 žen lékaři naučili, jak si měřit a zaznamenávat krevní tlak doma za použití domácího tlakoměru. Dvacet devět z těchto žen se navíc rozhodlo používat k zaznamenávání hodnot aplikaci pro chytrý telefon, ostatní ženy si hodnoty pouze zapisovaly.

Kromě toho účastnice domácího měření tlaku dostaly instrukce, kdy by měly na základě hodnoty krevního tlaku nebo potenciálních symptomů preeklampsie raději navštívit nemocnici.

Skupinu dalších 58 žen pak vědci použili jako srovnávací skupinu. Tyto ženy byly vybrány z pacientek nemocnice, které podstupovaly běžnou péči.

Všechny ženy vědci sledovali pět až devět týdnů jejich těhotenství a poté tým analyzoval záznamy z období po porodu, aby zhodnotil výsledky těhotenství včetně předčasného porodu, porodu císařským řezem, přijetí na novorozeneckou jednotku a podobně. U matek byl také sledován výskyt komplikací spojených s vysokým krevním tlakem včetně obtíží s ledvinami, játry a srdcem.

Mezi ženami, které si měřily krevní tlak doma, a ženami docházejícími na monitoring tlaku do nemocnice, nebyly žádné rozdíly ve výskytu nepříznivých příznaků u matky, plodu ani novorozence.

Podle výsledků uveřejněných v odborném časopise Ultrasound in Obstetrics and Gynecology navštěvovaly ženy, které si krevní tlak měřily samy, kliniku v průměru 0,8krát týdně, oproti tomu ženy ve skupině s běžnou péčí do nemocnice docházely v průměru 1,6krát.

Domácí sledování tlaku během těhotenství snižuje u žen s vysokým tlakem počet návštěv nemocnice o 50 %, aniž by se při tom zvýšilo riziko komplikací.

Aplikace v chytrém telefonu navíc odesílá výsledky měření do počítače v nemocnici. Tam je kontrolují porodní asistentky či lékaři. To těhotným ženám šetří spoustu času, peněz a námahy a umožňuje jim to mít kontrolu nad vlastním zdravím.

Studie poskytuje předběžné důkazy o tom, že domácí měření tlaku může zlepšit diagnostiku a léčbu vysokého krevního tlaku u těhotných žen. Zatím ale neexistuje dostatek důkazů, aby bylo možné doporučit tento postup jako standardní, jak uvedli Katherine Tuckerová a Richard McManus z Oxfordské univerzity, kteří se na výzkumu také podíleli.

„Tato studie naznačuje potenciál domácího monitoringu na snížení nákladů na péči prostřednictvím vylepšení organizace prenatální péče. Přesto je v této oblasti ještě třeba provést další výzkumy,“ uvedli Tuckerová a McManus.

Dodali také, že domácí monitorování krevního tlaku během těhotenství je již běžné v některých zemích, jako je třeba Kanada, avšak vědci stále zkoumají, jak efektivní tato metoda je a jak co nejlépe využít výsledky měření pro vylepšení péče.

Související produkty
Související články

Odebírat novinky na téma Krevní tlak

Souhlasím, aby společnost HARTMANN - RICO a.s. zpracovávala moje a e-mailovou adresu za účelem zaslání nabídky produktů a služeb. Další informace ke zpracování, včetně možnosti odvolání souhlasu, naleznete zde.