Zpět na
Magazín o zdraví a prevenci

Citlivé téma pro žaludek a střeva: bílkovina zvaná lepek

Lepek tvoří přirozenou součást našeho jídelníčku od pradávna. Přibližně u 1 z 200 Čechů je však jeho konzumace spjatá se zdravotní problémy, které způsobuje nesnášenlivost vůči této složce potravy. Mnoho z nich přitom o svém onemocnění neví. Jak se intolerance lepku projevuje? A jak ji spolehlivě odhalit?

 Co je lepek?

Lepek neboli gluten je směs rostlinných bílkovin, která se přirozeně vyskytuje v zrnech obilovin, zejména pšenice, žita či ovsa.  Narazíme na něj v mouce, pečivu a mnoha dalších potravinách. A to i tam, kde byste jej možná nečekali. 

Co je to lepek

Jak vzniká nesnášenlivost lepku?

Intolerance lepku, jinak zvaná celiakie, patří k autoimunitním onemocněním s celoživotním průběhem. Požití lepku vyvolá u celiaků imunitní reakci namířenou proti buňkám jejich vlastního těla, konkrétně tenkého střeva. Ta vyvolá zánět, který poškozuje povrch sliznice střeva a snižuje jeho schopnost vstřebávat živiny z potravy.

Příčiny tohoto onemocnění nebyly dosud zcela objasněny. Jedním z faktorů jeho vzniku je však genetická predispozice.

Jak se celiakie projevuje?

Celiakie postihuje lidi bez ohledu na pohlaví. Může se rozvinout v jakémkoliv věku – zatímco u dětí se často projevuje typickými příznaky, v dospělosti mnohdy zůstává nediagnostikována

Obecně se intolerance na lepek projevuje častými žaludečními a střevními obtížemi, například nadýmáním či průjmem, které přicházejí bez jasné příčiny. Především u dospělých se však častěji objevují i další, méně typické, symptomy, jako jsou kožní problémy nebo únava.

Mezi příznaky celiakie u dětí řadíme:

  • nadýmání a plynatost,
  • chronický průjem či zácpu,
  • nevolnost a zvracení,
  • bolest břicha,
  • bledou, mastnou či zapáchající stolici.

U dospělých mohou kromě výše uvedených příznaky navíc zahrnovat:

  • anémii,
  • kožní vyrážky,
  • únavu,
  • depresi,
  • osteoporózu.

Věděli jste, že...?

...kromě celiakie existuje také potravinová alergie na lepek? Na rozdíl od chronické celiakie se projevuje akutní reakcí na snědený lepek. Pokud pacient vykazuje podobné obtíže, ale testy celiakii ani potravinovou alergii neprokáží, mluvíme o neceliakální přecitlivělosti na lepek.

 

Příznaky celiakie

Jak odhalit celiakii?

Jednou z cest, jak intoleranci na lepek diagnostikovat, je návštěva praktického lékaře a kolečko různých vyšetření na specializovaných pracovištích. Specialista při podezření provede rozbor krve, případně doporučí provést biopsii vzorku tkáně z tenkého střeva.

Druhou možností, jak rychle zjistit, zda jsou naše potíže způsobeny opravdu lepkem a je potřeba je začít odborně řešit, je domácí test Veroval Nesnášenlivost lepku.

Domácí test Veroval Nesnášenlivost lepku

Každý domácí test obsahuje návod s podrobnými instrukcemi, které vás testováním provedou krok po kroku. Podívejte se na instruktážní videa ke všem testům Veroval. 

Jak test Veroval použít: 

  1. Potřebujete pouze jednu kapku krve.
  2. Odeberte ji lancetou přiloženou k testu.
  3. Smíchejte krev s roztokem. Je přitom důležité směs řádně protřepat.
  4. Odkápněte směs na testovací kazetu a za 10 minut odečtěte výsledek

5 důvodů pro domácí test Nesnášenlivost lepku

Proč si vybrat test Veroval
  1. Diagnostická metoda je vhodná pro všechny věkové kategorie (tedy i děti).
  2. Rychlost výsledku – pouhých 10 minut.
  3. Možnost pohodlného provedení doma.
  4. Přesnost více než 94 %.
  5. Test je volně prodejný v lékárnách, prodejnách zdravotnických potřeb nebo v e-shopu LékárnaHARTMANN.

Jak léčit intoleranci lepku?

V současné době není k dispozici žádná jiná forma léčby než bezlepková dieta. Pro celiaka to tedy znamená vzdát se potravin s obsahem pšenice, ječmene, žita či ovsa

Potraviny, kterým se vyhnout:

  • Produkty přímo vyráběné z obilovin obsahujících lepek
    Nejtypičtějšími potravinami z této skupiny jsou mouka, pečivo, cereálie, knedlíky nebo těstoviny. Lepek číhá rovněž v instantních potravinách jako polévky nebo jíšky z prášku. Pozor si ale musí člověk na bezlepkové dietě dávat také na sladké zákusky či oplatky. Odepřít si celiaci musí také některé nápoje, třeba pivo a náhražky kávy.
     
  • Dochucovadla a aditiva
    Řada potravin obsahuje lepek skrytý ve formě příměsi. Moukou se totiž běžně zahušťují omáčky či bujóny. Lepek můžete objevit i v dochucovadlech jako je kečup nebo tatarská omáčka. Bez rizika pak nejsou ani potraviny s přídavkem různých stabilizátorů, konzervantů nebo modifikovaného škrobu.

Potraviny, kterým se vyhnout v případě, že trpíte celiakií

  • Sladkosti a kosmetika 
    Lepek naleznete i v dalších produktech, jako jsou některé pudinkové prášky, zmrzliny, bonbony a sladké tyčinky. Jeho stopy ale může obsahovat také zubní pasta či kosmetické přípravky.
     

Je strava bez lepku zdravější?

Navzdory rozšířeným mýtům není pro zdravého člověka bezlepková strava o nic prospěšnější než ta běžná. I mezi bezlepkovými výrobky totiž najdete sladkosti a potraviny plné tuku, které zdraví rozhodně neprospívají. Pouhé vyřazení lepku z jídelníčku vám proto štíhlejší figuru ani pevnější zdraví nezaručí

 

Potraviny, které mají zelenou:

Přestože výčet nevhodných potravin je poměrně široký, i lidé trpící intolerancí lepku mohou jíst velmi pestrou stravu. Potravin bez lepku totiž existuje na trhu obrovské množství. Produkty z obilovin s obsahem lepku lze například nahradit potravinami ze sóji, rýže, kukuřice a dalších rostlin, které imunitní odezvu u celiaků nevyvolávají. Další složky jídelníčku, například ovoce, zeleninu, maso a mnohdy také mléčné výrobky, může řada celiaků konzumovat bez problémů.

Dobrou zprávou je také fakt, že u většiny postižených je možná úplná regenerace původní funkce střev. Také symptomy se po nějaké době od zahájení vhodné diety zmírní. I proto je velmi důležité tuto intoleranci včas odhalit a jídelníček změnit.

Obiloviny neobsahující lepek

 
Zdroj: https://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2006/07/03.pdf

Související články

Odebírat novinky na téma Zdraví a prevence

Souhlasím, aby společnost HARTMANN - RICO a.s. zpracovávala moje a e-mailovou adresu za účelem zaslání nabídky produktů a služeb. Další informace ke zpracování, včetně možnosti odvolání souhlasu, naleznete zde.