Časté užívání antibiotik škodí a oslabuje imunitu

Spotřeba antibiotik každoročně roste a podle odhadů až 50 % pacientů užívá antibiotika zbytečně.

Doba čtení 4 minuty

Poslat e-mailem

Zvýšená tělesná teplota není dostatečnou informací pro určení diagnózy. Je důležité znát hladinu tzv. C-reaktivního proteinu neboli CRP. Podle jeho obsahu v krvi je možné rozlišit mezi bakteriálním nebo jiným, nejčastěji virovým původcem onemocnění.

Zatímco první příklad splňuje podmínky pro nasazení antibiotik, v druhém se zpravidla stačí vyležet a léčit běžně dostupnými prostředky.

Pomocí CRP testu zjistíte koncentraci C-reaktivního proteinu v krvi ve třech úrovních. Pokud je koncentrace vysoká, v organismu pravděpodobně probíhá těžší bakteriální zánět, což je signál k tomu, abyste svého lékaře navštívili.

Výhody CRP testu

  • Nevyužíváte antibiotika zbytečně
  • Otestujete svůj zdravotní stav v klidu domova
  • Šetříte čas i své zdraví
  • Vhodný i pro děti
  • Výsledek do 5 minut

Jak CRP test funguje?

Domácí CRP test Veroval má přesnost vyšší než 98 % a zvládnete si jej bez problému provést sami. Stačí malá kapka krve z bříška prstu a za 5 minut zjistíte výsledek. Test je vhodný i pro děti.

Potřebujete pouze jednu kapku krve

Použijte lancetu, která je součástí testu. Šedý kryt automatické lancety otáčejte tak dlouho, až se uvolní. Potom ještě proveďte 2 celé otočky. Špičku ukazováčku promněte a očistěte tampónem nasyceným alkoholem. Nechejte prst oschnout. Lancetu přitlačte kulatým otvorem k boční straně čisté špičky prstu a stlačte spoušť. Vezměte skleněnou kapiláru a jemně vytlačte kapku krve ze špičky ukazováčku. Skleněnou kapiláru držte vodorovně a dotkněte se kapky krve, až se úplně naplní krví. V případě potřeby použijte přiloženou náplast.

Krev se smíchá s ředícím roztokem

Je důležité směs dobře protřepat. Naplněnou skleněnou kapiláru vložte do nádobky s ředicím roztokem na vzorky. Nádobku pevně uzavřete víčkem. Nyní nádobkou několikrát potřepejte, dokud se krev ze skleněné kapiláry úplně nepromíchá s roztokem, a vyčkejte, až tekutina opět steče na dno nádobky. Nyní otevřete víčko nádobky.

Směs nakapejte na testovací kazetu

Za pět minut můžete zjistit výsledek.

Těsně před použitím otevřete fóliový obal a testovací kazetu položte na rovný povrch. Pipetou odeberte několik kapek zředěného vzorku. Z naplněné pipety kápněte 4 kapky seshora do kulatého aplikačního pole (S) testovací kazety. Zajistěte prosím, aby tekutina nebyla aplikována do výsledkového okna (T), (R) nebo (C). Po aplikaci kapek se testovací kazety nedotýkejte ani s ní nehýbejte. Přesně za 5 minut po přidání 4 kapek odečtěte výsledek. Po 7 minutách již výsledky nelze považovat za průkazné.

Výsledky CRP testu

Normální hodnota CRP:

méně než 10 mgúl

V kontrolní zóně (C) je čárka a další čárka je v referenční zóně (R). V testovací zóně není žádná čárka (T). Tento výsledek znamená, že ve vzorku je normální hladina CRP. Bakteriální infekce nebyla prokázána a použití antibiotik pravděpodobně váš zdravotní stav nezlepší. Pokud se infekce nezlepší, měl(a) byste se poradit se svým lékařem.

Zvýšená hodnota CRP:

10 - 30 mg/l

V kontrolní zóně (C) je čárka a další čárka je v referenční zóně (R). V testovací zóně je čárka slabší intenzity (T). Zvýšená hladina CRP obvykle odpovídá mírné bakteriální infekci, ačkoli může být způsobena i jinými příčinami. Doporučujeme, abyste výsledek ověřil(a) po 12 hodinách opakováním testu a pak se poradil(a) se svým lékařem.

Významně zvýšená hodnota CRP:

více než 30 mg/l

Jsou viditelné tři čárky a čárka v testovací zóně (T) má větší barevnou intenzitu než čárka v referenční zóně (R). Čím silnější a intenzivnější je čárka v testovací zóně (T), tím vyšší je zjištěná koncentrace CRP. Významně zvýšená hladina CRP potvrzuje bakteriální infekci a použití antibiotik je proto pravděpodobně vhodné. Doporučujeme, abyste test opakoval(a) po 12 hodinách a pak se poradil(a) se svým lékařem.

Neplatné výsledky CRP:

Test je neplatný, když není viditelná žádná čárka, je viditelná pouze čárka v referenční zóně (R) nebo v testovací zóně (T) nebo pokud jsou čárky v referenční a testovací zóně. Opakujte test.

Upozornění:

V případě nejasných výsledků testu musí být provedena další vhodná klinická vyšetření. Vzhledem k jinému stupni průniku C-reaktivního proteinu do kapilární krve (na rozdíl od žilní krve) může test dávat výsledky odlišné od laboratorního stanovení ze žilní krve.

CRP je významný indikátor probíhající infekce a zánětu. Konečné stanovení klinické diagnózy však musí provést lékař. Pro ověření účinku antibiotik po jejich doužívání, doporučujeme opakování testu s novým testem.

Normální fyziologické koncentrace CRP zcela nevylučují zcela přítomnost slabšího zánětlivého nebo chronického onemocnění, u kterého je odpověď imunitního systému minimální (např. progresivní sklerodermie, lupus erythermatodes či ulcerózní kolitidy).

Tvorba CRP může být také narušena poruchou jaterních buněk nebo funkční poruchou buněk imunitního systému.

Komentáře

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin. © HARTMANN-RICO, a. s. O krok dál pro zdraví