Zdraví a prevence

Co dělat, když je koronavirem nakažený člen vaší domácnosti?

Projevil se u někoho z vaší domácnosti suchý kašel, dušnost, horečka trvající déle než dva dny nebo ztráta chuti a čichu? Ideálně dotyčného izolujte v samostatném pokoji, nesdílejte s ním nádobí ani ručníky, perte na maximální teplotu a s odpady nakládejte velmi obezřetně. Pojďme se na to podívat krok po kroku.

1. Nemocného izolujte v samostatném pokoji 

Vykazujete některý z příznaků? Kontaktujte telefonicky svého obvodního lékaře, který vám řekne, jak přesně postupovat. Pokud si nejste svými příznaky jistí, přečtěte si návod Ministerstva zdravotnictví a zároveň si projděte jeho doporučení, jak se chovat v domácí karanténě. Ideální by bylo nakaženého izolovat v samostatném pokoji či bytě s vlastní toaletou a koupelnou. Je však jasné, že ne každý tuto možnost má, a proto se uzavřete do samostatného pokoje s oknem, abyste mohli pravidelně větrat. Z pokoje vycházejte jen s rouškou a pouze v případě, kdy je to nezbytně nutné, a ujistěte se, že ostatní členové domácnosti nejsou ve vaší blízkosti.

Nošení roušek doma

2. Omezte kontakt s okolním světem

Aby nedocházelo k dalšímu možnému šíření nákazy, omezte kontakty s okolím na minimum a pokud vám to povaha vašeho zaměstnání dovoluje, pracujte z domova  a nechoďte do práce. S dalšími lidmi se potkávejte jen v případě, že je to nezbytně nutné, a předem se o tom poraďte se svým lékařem. Požádejte rodinu, sousedy či přátele, ať vám nákupy obstarají a nechají je venku přede dveřmi.

 

Nakupujte online bezpečně z domova

 

A to nejen potraviny, ale i lékárenské potřeby. Starší lidé a osoby, které o ně pečují, dozajista ocení dovoz lékařem předepsaných inkontinenčních pomůcek. Díky službě HARTMANN Home vám je doručíme rychle, diskrétně a zdarma až domů. Objednávat je můžete na bezplatné infolince 800 100 150 a zásilku vám doručíme už do 2 pracovních dnů. „Díky HARTMANN Home nemusím objednávat vložky v lékárně, a pak je pracně vláčet domů v těžkých taškách,“ prozradil nám v anonymním dotazníku spokojenosti jeden ze zákazníků.

HARTMANN Home - preskripční dovoz inkontinenčních pomůcek

3. Jídlo nechávejte přede dveřmi

Vyhněte se všem fyzickým dotekům, a proto i jídlo nemocnému nechávejte raději na tácku přede dveřmi. Nádobí by si měl po sobě umýt sám, aby s ním do kontaktu nepřišli ostatní. Ujistěte se, že v kuchyni nikdo není, a nádobí důkladně umyjte horkou vodou a mycím přípravkem, sušte je vlastní utěrkou nebo použijte myčku. Nejen po mytí nádobí používejte šetrnou, ale účinnou dezinfekci na ruce nebo si pořiďte rovnou kompletní anticovid balíček. Nezapomínejte na to, že naše ruce dostávají v tomto podzimním období zabrat a zvolte vhodný výživným krém na ruce.

 

Stravování v době koronakrize

 

4. Perte na šedesát a věci nesdílejte 

Oblečení skladujte v igelitových pytlích a perte je na maximální možnou teplotu vhodnou pro danou tkaninu – ideálně na 60 stupňů. Kromě pracího prášku můžete přidat i speciální dezinfekci na prádlo. Pokud je to možné, prádlo také na nejvyšší možnou teplotu žehlete, tím zvýšíte pravděpodobnost likvidace všech virů a bakterií. Ručníky na ruce i tělo, ložní povlečení a hygienické pomůcky jako jsou mýdla, vlasové šampóny, kartáčky na zuby či hřebeny s ostatními v žádném případě s nikým nesdílejte. Nemocný by měl mít po dobu karantény vyčleněny své vlastní předměty, s nimiž by neměl přijít do kontaktu nikdo jiný. Účinným prostředkem je i dezinfekce povrchů.

Účinná dezinfekce na povrchy

5. S odpady nakládejte nanejvýš opatrně

Podle ministerstva životního prostředí domácnosti s pozitivně testovanými členy nebo s lidmi v karanténě nemají odpad třídit. Veškeré odpadky tedy vyhazujte do směsného odpadu a možnému šíření nákazy zabraňte tak, že odpad od nakaženého dávejte do speciálního pytle, který zauzlete a vložte do pytle dalšího, na němž uvážete uzel taktéž. Nejvyšší obezřetnost samozřejmě vykazují použité ochranné pomůcky jako jsou jednorázové roušky a rukavice. Po vynášení odpadu opět myslete na důkladnou dezinfekci rukou.

 

Jak nakládat s odpadky, když jste nakažení?

 

Věděli jste, že?...

...20 až 30 % infekcí lze zabránit vhodnými opatřeními? Vytvořili jsme iniciativu HARTMANN „Mise: Prevence infekcí“, která veřejnost vybízí, aby dodržovala několik jednoduchých zásad a aby tak vznikl svět s nižším výskytem infekcí. Zapojte se i vy.