Zpět

Otoky a pohmožděniny

Co s podvrtnutým kotníkem?

Jeden nešťastný krok a kotník se zalomí do pravého úhlu. Podvrtnutí kotníku je bolestivý typ zranění, který potřebuje správnou první pomoc. A někdy i návštěvu nemocnice. Co s ním?

STAČÍ NEROVNÝ POVRCH

Podvrtnutý kotník je jedním z nejčastějších sportovních úrazů, ale postihnout může každého i při běžné aktivitě. Stačí jen špatně došlápnout. Běžně ke zranění dochází kvůli nerovnému povrchu nebo nečekané síle při došlapu. Při zvrtnutí dochází k porušení kloubního pouzdra a v horším případě mohou být poškozeny vazy stabilizující kotník. Kromě bolesti se poranění projevuje otokem, začervenáním a zvýšenou teplotou postižené oblasti.

5 PRAVIDEL PRVNÍ POMOCI

Nezatěžujte postižený kotník.
Bezprostředně po úrazu se posaďte nebo si lehněte tak, aby na poraněný kloub nepůsobil žádný tlak.

Odpočívejte.
Pokuste se omezit chůzi. Pokud je to nutné, použijte k ní hole nebo berle.

Ledujte.
Použijte třeba chlazenou zeleninu zabalenou do ručníku a postižené místo ledujte po dobu 20 minut 3× až 5× denně v prvních dvou až třech dnech po úrazu.

Znehybněte kloub.
Například elastickým obvazem Idealtex, zmírníte tak otok a krevní výron. Nohu začněte obvazovat od prstů u nohou a pokračujte přes kotník až k lýtkům. Obvaz by měl být dostatečně pevný, ale zároveň ne příliš utažený. Elastický obvaz Idealtex se používá jen u mobilních pacientů a na zesílení tlaku přes den. V noci nebo při delším odpočinku je nutno ho sejmout.

Končetinu dejte do zvýšené polohy.
Aby tělo co nejrychleji vstřebalo otok, měli byste kotník zvednout nad úroveň srdce. Stačí se posadit do polohovacího křesla s podpěrou na nohy nebo aspoň podložit kotník polštářem.

1
krok 1
2
krok 2
3
krok 3
4
krok 4
5
krok 5

Je to na nemocnici?

Po odchodu bolesti můžete kotník začít postupně zatěžovat. Nejdřív jen chůzí a drobným protahováním. Pro urychlení hojení a pro prevenci dalšího zranění jsou dobré balanční cviky. Pouhý stoj na jedné noze výrazně posílí svalovinu kotníku a zlepší vaši rovnováhu.

Lékaře většinou není třeba, ale v těchto případech to doporučujeme: 

  • Pociťujete krutou bolest, kterou není možné zmírnit ani běžně dostupnými léky, zvednutím končetiny či ledováním.
  • Nemůžete bolestí chodit.
  • Váš stav se v průběhu 5–7 dní nezlepšuje. 
  • Kloub je zdeformovaný nebo extrémně oteklý.
Je to na nemocnici?

PODPOŘTE HOJENÍ

Na bolest můžete použít běžně dostupná nesteroidní antirevmatika. Ty ale na rychlost hojení nemají žádný vliv a při dlouhodobějším užívání mohou mít nežádoucí účinky. K urychlení hojení použijte speciální mast určenou pro lehká a středně těžká poranění pohybového aparátu. Aplikovat ji můžete nejen ihned po podvrtnutí, ale i v průběhu rehabilitace. Mast tlumí bolest, podporuje hojení a omezuje otoky a podlitiny.