Zdraví a prevence

Jak léčit křečové žíly a jak jim předcházet

Dostatek pohybu, správné sezení, kvalitní obuv, pohodlné oblečení a strava bohatá na bioflavonoidy – tím vším můžeme křečovým žilám účinně předcházet. Nenechte se zmást, nejde pouze o estetický problém. Pokud se léčba křečových žil podcení, může dojít ke zdravotním komplikacím jako je zánět povrchových žil nebo vznik bércových vředů. 

Jak léčit a zároveň předcházet křečovým žilám

Co jsou křečové žíly?

Křečové žíly se odborně nazývají varixy. Jsou to zvětšené, zohýbané a vakovitě rozšířené povrchové žíly. Nejčastěji se tvoří na dolních končetinách, protože jsou vystavené ortostatickému tlaku, ale můžeme je pozorovat i jinde.

 

Jak křečové žíly poznat?

První příznaky varixů často působí velmi nenápadně. Pokud máte tzv. pocit těžkých nohou, potřebujete si během dne často sednout a po večerech dáváte nohy nahoru, je možné, že vás začínají trápit křečové žíly. V této fázi nemusí být žíly ještě nijak viditelné, jen lehce prosvítají na kůži. Později únava přechází v bolest a v křeče, které se objevují nejčastěji v noci. V této fázi jsou již žíly znatelně viditelné a vystouplé.

 

Mezi nejčastější příznaky křečových žil patří  

  • Neidentifikovatelná bolest v dolních končetinách zdánlivě bez příčiny
  • Pocit těžkých nohou (zejména při delším sezení nebo stání) 
  • Pulzace, brnění nebo svalové křeče v lýtkách a celých nohou
  • Otoky nohou
  • Výrazné, vypouklé, pokroucené, fialové nebo modré žíly
  • Svědění okolo viditelných žil
  • Metličkové žilky, které jsou podobné varixům, jsou ale mnohem menší a pouze na povrchu
  • Načervenalé opuchlé pásy kůže  

Nejčastější příznaky křečových žil

 

Jaké faktory mají vliv na vznik křečových žil?

Dědičnost

Pokud trpěl křečovými žilami někdo v rodině, zvyšuje se pravděpodobnost, že mohou postihnout i vás. Proto se včas zaměřte na prevenci.

 

Pohlaví 

Varixy trpí až 20 % mužů a 40 % žen. Ženy jsou k varixům náchylnější, a to hlavně kvůli hormonálním změnám během těhotenství a menopauzy

 

Věk

Výskyt křečových žil souvisí s věkem. U mladých se varixy příliš neobjevují, zato ve věku nad 60 let se s křečovými žilami potýká až každý druhý člověk

 

Dlouhé sezení či stání

V případě, že máte sedavé povolání nebo v práci naopak většinu času stojíte, krev žilami dostatečně neproudí a riziko vzniku varixů se opět zvyšuje.

 

Kouření

Kouřením se krev zahušťuje a snižuje se zásobování tkání kyslíkem, čímž se zpomaluje tok krve. Zároveň se zvyšuje krevní tlak a dochází k poškozování cévní stěny.

 

Vysoké podpatky 

Vysoké podpatky sice ženám sluší, ale zároveň zvyšují tlak v žilním systému dolních končetin. To může vést k pocitu těžkých nohou a u náchylných jedinců i ke vzniku varixů.

Faktory ovlivňující vznik křečových žil

Křečové žíly v těhotenství 

V období těhotenství prochází každá žena velkou hormonální změnou. Zvyšuje se hladina ženského hormonu progesteronu a objemu krve v těle, což způsobuje rozvolnění měkkých tkání. Žilní stěny tím ztrácí na své pružnosti a pevnosti a může docházet ke vzniku varixů. Do roku po porodu by se mělo vše přirozeně upravit. Pro některé ženy je právě těhotenství dlouhodobým spouštěčem vzniku křečových žil a musí je začít léčit.

Komplikace se mohou objevit i v případě užívání hormonální antikoncepce. Pokud začínáte pozorovat vznik varixů, zkonzultujte užívání konkrétního přípravku se svým gynekologem. Ideální je volit antikoncepci s nízkým obsahem estrogenů. Riziko vzniku křečových žil se zvyšuje i v období menopauzy.

 

Jak můžeme křečové žíly efektivně léčit?

Léčba křečových žil závisí na stádiu a intenzitě onemocnění. Začíná se zpravidla konzervativně – kompresivní terapií a léčbou farmakologickými preparáty v kombinaci s preventivními opatřeními. Pokud se onemocnění nelepší nebo dokonce zhoršuje, přistupuje se k operativnímu řešení. Kromě klasických metod léčby se doporučují i lymfatické masáže nebo masti a koupele z kaštanu koňského.

 

Efektivní léčba křečových žil

 

Farmakologická léčba 

Jde o podpůrnou léčbu, tj. průvodní jevy zmírňuje nebo zastavuje jejich rozvoj, nicméně neodstraňuje varixy úplně. Většinou se kombinuje s jinými formami terapie. Lékař vám může doporučit doplňky stravy jako vitamíny E a C nebo předepsat speciální masti či léky

 

Kompresivní terapie 

Kompresní punčochy křečové žíly také nevyléčí, ale mohou vám značně ulevit. Vytvářejí tlak na žíly a podporují okysličení krve – tlakem nahrazují ztracenou pevnost žilní stěny. Vyzkoušejte elastické obinadlo Idealast-haft color z 80% bavlny s příměsí polyamidových a elastanových vláken. Vybrat si můžete ze dvou barevných provedení. 

Obinadlo Idealast může pomoci v boji proti křečovým žilám

 

Laserové ošetření

Laserová operace se provádí místním znecitlivěním ambulantně bez nutnosti hospitalizace. Působením tepla laseru dochází k uzavření postižené žíly. Výhodou této metody je přesné zacílení bez poškození okolních struktur. Ošetření probíhá přes neporušenou kůži.

 

Sklerotizace

Tato léčebná metoda je podobná laserové operaci a využívá se v případě metličkových a drobných křečových žilek. Lékař pomocí injekční stříkačky aplikuje do žil látku, která vyvolá místní chemické poškození a zánět. Tím dochází ke slepení žilních stěn a uzavření varixu.

 

Operace křečových žil 

Jediným definitivním řešením je chirurgický zákrok. Ten probíhá v lokální anestezii. Křečové žíly lékař vyjme a jejich funkci přebírá hluboký žilní systém. Hospitalizace po zákroku obvykle trvá 1 až 5 dní. Na pokožce vám mohou zůstat drobné jizvy, které nebývají větší než 1 cm. 

 

Jak můžeme křečovým žilám úspěšně předcházet

Když vás trápí pocit unavených nohou, máte k varixům genetické dispozice nebo se začínají objevovat jejich první známky, nenechávejte vše jen na lékařích. Stačí si osvojit několik jednoduchých zásad, které mohou již existující potíže zmírnit nebo jejich vzniku úplně či částečně zabránit. 

 

Účinná prevence proti křečovým žilám

 

6 tipů, jak křečovým žilám předejít 

1. Dostatek pohybu 

Krev potřebuje v dolních končetinách dostatečně cirkulovat a s každým kilem navíc své žíly oslabujete. Proto vyrazte na kolo nebo na dlouhou procházku. Preventivně na varixy působí cviky jako pohupování nohou ze špiček na paty či kroužení nohama v kotnících.  

 

2. Zdravý jídelníček

Zaměřte se na stravu bohatou na vlákninu, bioflavonoidy a rutin a do svého jídelníčku pravidelně zařaďte pohanku, červenou řepu, luštěniny, rýži, citrusové plody a zeleninu obecně. Naopak se pokud možno vyhněte smaženým a tučným jídlům a velkému množství sladkostí a soli. 

 

3. Správné sezení 

Pokud celý den sedíte za počítačem a máte ke vzniku křečových žil sklony, je vhodné se naučit správně sedět. Zkřížené nohy, tedy sezení s nohou přes nohu, nepodporují přirozený průtok krve – ideálně seďte s nohama v pravém úhlu k tělu. 

 

4. Nohy nahoru

Když přijdete po dlouhém náročném dni domů, na chvíli si lehněte a nohy si natáhněte nahoru na úroveň srdce. V této poloze zkuste vydržet ideálně půl hodiny. Díky tomu umožníte odtok krve, která se celý den v namáhaných končetinách hromadila.

 

5. Vhodná obuv a oblečení 

Lodičky sice vypadají žensky, ale varixům příliš nesvědčí. Boty na podpatku nenoste každý den, střídejte výšku podpatků a raději je úplně odložte, když víte, že budete celý den hodně chodit či stát. Stejně tak upnuté oblečení na nohou a v pase omezuje cirkulaci krve.

 

6. Sprchování a Kneippův chodník 

Velmi účinné je také střídání teplé a studené sprchy. Doma si můžete vyrobit i tzv. Kneippův chodník. Napusťte si dva lavory – jeden se studenou a druhý s teplou vodou, vložte do nich oblázky a v pravidelných intervalech přešlapujte. Osvěžení nohou umocní Kneipp koupelová sůl s měsíčkem a pomerančovým olejem. 

Vhodnou prevencí křečových žil je také Kneipp koupelová sůl na chodidla