Jaké jsou příznaky menopauzy?
U každé ženy se příznaky klimakteria projevují odlišně – některá se může potýkat s nespavostí, podrážděností a velkými návaly horka, zatímco jiná menopauzu zaznamená jen ztrátou menstruačního cyklu. Jen pozor, pokud od poslední menstruace neuplynul víc než rok, činnost vaječníků ještě doznívá a nedá se s jistotou říci, že už nemůžete otěhotnět.
Mezi příznaky nastupujícího období klimakteria patří:
- návaly horka a noční pocení
- stres, výkyvy nálad, deprese
- bušení srdce
- poruchy spánku
- bolest v prsou
- vaginální suchost
- ztráta libida
- inkontinence
- osteoporóza
V jakém věku k menopauze dochází?
Stejně tak nelze stanovit přesný věk, kdy k přechodu u žen dochází. Většinou však nastává mezi 40. až 60. rokem. Menopauza je podmíněna dědičně – dcery často pociťují příznaky začínajícího přechodu přibližně ve stejné době jako jejich matky a i projevy mohou být podobné. Na otázku, jak dlouho menopauza trvá, se bohužel také nedá jednoznačně odpovědět. Může trvat v řádu několika měsíců až let.
Jaké fáze menopauze předchází a jaké následují?
Menopauza se zpravidla dělí na 5 následujících fází:
- Premenopauza – období od první menstruace do počátku menopauzy.
- Předčasná menopauza – někdy se může menopauza objevit už před 40. rokem.
- Perimenopauza – období 5 let před klimakteriem, vyskytují se první projevy.
- Menopauza – fáze, kdy menstruace zcela vymizí.
- Postmenopauza – rok od poslední menstruace do konce života ženy.
Jak nepříjemné projevy menopauzy zmírnit?
Některé projevy klimakteria můžete zmírnit nebo jim předejít vlastními silami, s jinými je lepší se obrátit na odborníka – obvodního lékaře, gynekologa či psychologa.
Zdravý životní styl
Každá změna vyžaduje úpravu životního stylu a přechod není výjimkou. Stravujte se pestře a objevte léčivé účinky mateří kašičky, sóji a dalších bobovitých rostlin, které mají vysoký obsah fytoestrogenu. Vyzkoušejte také červený jetel, vojtěšku, len setý, chmel otáčivý či ploštičník hroznatý. Nezapomínejte dodržovat pitný režim a konzumaci alkoholu a kofeinu naopak omezte. Hormonální změnou dochází ke změně ukládání tuků v těle. Ty účinně spálíte pravidelným pohybem, který má blahodárný vliv i na cévní systém. Z důvodu zvyšujícího se rizika inkontinence se zaměřte na posílení pánevního dna a vyzkoušejte například Kegelovy cviky nebo metodu Mojžíšové.
Hormonální léčba
Hormonální léky tělu doplňují ubývající ženské hormony. Kvůli vedlejším účinkům se však předepisuje co nejnižší dávkování na co nejkratší dobu. V 90. letech totiž nastal v předepisování hormonální léčby boom, což však vedlo ke zvýšenému riziku některých onemocnění. Zda konkrétně vy léky potřebujete či nikoliv, rozhodne na základě příznaků a rizikových faktorů lékař. Pokud vás polévají návaly horka, v noci se enormně potíte nebo vám z ničeho nic začne rychle bušit srdce, je dobré si pravidelně hlídat krevní tlak.

Pozitivní přístup
O menopauze koluje spousta předsudků a mýtů. Podle odborníků může očekávání negativních projevů přechodu skutečné příznaky zhoršit. Proto se zbytečně nestresujte, zůstaňte pozitivní a tuto etapu nevnímejte jako konec, ale naopak start nové éry. Přesto se může stát, že se vám budou v tomto přelomovém období střídat nálady. Mohou se objevit i deprese. V takovém případě doporučujeme vyhledat pomoc psychoterapeuta.