Péče o matku a dítě

Jak na vypouklé poporodní bříško?

Jednou z nejčastějších příčin přetrvávajícího vypouklého břicha po porodu bývá rozestup břišních svalů – tzv. diastáza.

Jednou z nejčastějších příčin přetrvávajícího vypouklého břicha po porodu bývá rozestup břišních svalů – tzv. diastáza. Trápí až 60 % matek*, u kterých se během šestinedělí nevrátí břišní svaly do původního stavu. Naštěstí se dá diastáza řešit – pomocí cvičení a speciálního stahovacího pásu Verba. Podívejte se, jak na to.

Co je poporodní diastáza?

Poporodní diastáza břišních svalů je stav, kdy se přímý břišní sval rozestoupí tak, že břišní stěna zůstává krytá pouze pobřišnicí, fascií a kůží. Může vznikat už v těhotenství mechanickým vlivem (růstem plodu) a rozvolňováním vazů hormonálním působením. Nejde ale jen o kosmetický problém, diastáza může novopečené mamince přinášet další komplikace:

  • narušení funkční souhry břišních a s nimi spolupracujících svalů a z toho plynoucí časté bolesti v bederní a křížové oblasti
  •  nebezpečí vzniku pupeční kýly
  • nepříznivé ovlivnění ochrany orgánů dutiny břišní, ovlivnění funkce bránice a pánevního dna (potíže s inkontinencí)

Jak vypadá diastáza

Normální břišní svaly vlevo a vpravo diastáza

 

Máte diastázu - udělejte si test

Lehněte si na záda a zvedněte hlavu.

Prsty si prohmatejte střed břicha v oblasti nad a pod pupíkem.

Při diastáze cítíte, že můžete vsunout prsty do mezery mezi břišními svaly.

první test na diastázu
Druhým jednoduchým testem je vleže na zádech zvednout natažené dolní končetiny asi 20 cm nad podložku. Pokud se nad pupíkem břicho zformuje do špičata, kdy připomíná stříšku, jde o diastázu.
Druhý test na diastázu

Jak na diastázu po porodu

Diastáza se dá eliminovat pomocí vhodného cvičení nebo speciálních stahovacích poporodních pásů. Vše začíná už nácvikem správného dýchání a držení těla v těhotenství. Tím, že lidově řečeno „vystrkujeme pupek“, si zakládáme na bolesti a povolené břišní a zádové svaly v budoucnu. Proto je vhodné tzv. aktivně stát a zapojovat střed těla tak, abyste miminko mohla do porodu správně nosit a po porodu měla co nejlépe nakročeno k regeneraci svého těla. V současnosti také najdete mnoho specializovaných kurzů, které vás aktivní práci se středem těla v těhotenství naučí.

 

Cviky na diastázu

Jako první krok k návratu břišních svalů do správné pozice vyzkoušejte speciální cviky na diastázu. Kdy můžete začít se cvičením po porodu? Po přirozeném porodu můžete pozvolna začít prakticky hned 2. den. V případě porodu císařským řezem začněte nejdříve 5. den, ale raději vše konzultujte s ošetřujícím lékařem, který vám právě může jako doplněk cvičení předepsat ještě stahovací pooperační pás.

 

Pozor: Pokud zvolíte nevhodné cviky, můžete diastázu ještě zhoršit – naprosto nevhodné jsou třeba klasické sedy lehy. Namáhají přímý břišní sval a rozestup svalů se zvětšuje. Dokonce i vstávat z postele byste měly přes polohu na boku. Po porodu je důležité hlavně zpevnit hluboké břišní svalstvo, posílit pánevní dno a naučit se ho i relaxovat.

 

Ideální je cvičit se zkušeným fyzioterapeutem, který se na diastázu po porodu specializuje, ale pokud chcete cvičit po vlastní ose, vycházejte ze cviků Ludmily Mojžíšové nebo Kegelových cviků.

 

Diastáza se dá eliminovat také pomocí Břišní fixační pás Verba stahovacího pásu Verba® a vhodného cvičení.

 

Je důležité vytrvat a nepřestávat cvičit hned, jak pocítíte zlepšení diastázy. Svaly si potřebují zvyknout na novou polohu, aby neměly tendenci se vracet do stavu při diastáze. Tady je několik minutových cvičení, se kterými můžete začít. Vždy je ale lepší cvičení konzultovat s lékařem, nejlépe fyzioterapeutem.

Jak mám správně cvičit?

 

  1. Lehněte si na záda s pokrčenýma nohama. Ruce si položte na břicho. Nejdřív se soustřeďte na dýchání. Velký nádech, výdech. Opakujte pětkrát. Potom pomalu narovnejte pravou nohu, zvedněte ji a zase vraťte do původní polohy. Opakujte pětkrát. To stejné i s levou nohou.

  2. Zůstaňte ve stejné poloze a zpevňujte pánevní dno. S každým výdechem tlačte bříško proti páteři. Po celou dobu zhluboka dýchejte, ale nezvedejte hrudník.

  3. Zůstaňte vleže, zvedněte pokrčené nohy tak, aby byla stehna kolmo k zemi. Střídavě pokládejte na zem jednu nohu po druhé. Čím blíž máte kolena k bradě, tím bude cvičení snazší. Naopak čím dál jsou od bra dy, tím víc dáte svalům zabrat. Opakujte 5–10krát pro každou nohu.

  4. I u posledního cviku začínáte vleže na zádech. Nohy nahoře, pokrčené v kolenou, stehna kolmo k zemi. Natáhněte jednu nohu do vzduchu a celou nohou kružte tak, jako byste palcem obkreslili kolo. Střídejte nohy, každou 5–10krát.

Stahovací pas Verba

Dalším pomocníkem proti diastáze je břišní poporodní pás Verba stahovací pás Verba® z dílny společnosti HARTMANN. Nosí se po porodu, a to tak dlouho, dokud se potíže neupraví. Skvěle přilne k tělu a rovnoměrně přenáší tlak, ale zároveň je maximálně prodyšný a vhodný i pro citlivou pokožku, takže vás nošení nebude obtěžovat.

 

Jak se stahovací pás Verba nasazuje?

Poporodní pás jednoduše navléknete vleže přímo na pokožku, nebo na jednu vrstvu oblečení a při výdechu ho utáhnete pomocí suchého zipu. Stáhněte ho pevně, ale mezi břicho a pás by vám měla jít vsunout otevřená dlaň.

Jak se stahovací pás Verba nasazuje?

 

Kdy a jak dlouho stahovací pás po porodu nosit?

Poporodní pás noste již během šestinedělí (pokud je Vám jeho nošení nepříjemné, začněte až po šestinedělí) po přirozeném porodu i císařském řezu v aktivní části dne (domácí práce, procházka, poporodní cvičení), nepoužívejte ho na noc ani při oddychu vleže.

 

Jak vybrat správnou velikost pásu?

Změřte si obvod pasu a porovnejte výsledek s tabulkou velikostí. Pásky suchého zipu mají u všech velikostí bandáží rezervu až 10 cm. Verba® se může proto v každém případě přesně uzpůsobit individuální kompresi.
TIP: V případě hraniční hodnoty obvodu pasu doporučujeme pořídit menší velikost pásu.

 

Tabulka velikostí

Velikosti Rozměry SUKL kód Barva
vel. 1 65 - 75 cm 5012713 černá
vel. 2 75 - 85 cm 5012714 žlutá
vel. 3 85 - 95 cm 5012715 zelená
vel. 4 95 - 105 cm 5012716 červená
vel. 5 105 - 115 cm 5012717 modrá

Jak můžu pás získat?

Pás může předepsat lékař, ale to se týká takřka výhradně případů po chirurgických zákrocích v oblasti břicha. Po porodu se stačí s lékařem poradit a pás pořídit v prodejně zdravotnických potřeb nebo přes internet.

Mimo to Vám ale může břišní pás předepsat i Váš lékař, například praktický lékař, chirurg, neurolog, lékař se specializací v oboru ortopedické protetiky, ortoped, dětský lékař, rehabilitační lékař nebo revmatolog.

 

Jak mám pás správně nosit?

V prvních týdnech po porodu se tělo matky musí hodně regenerovat a při každodenní zátěži může docházet ke zhoršování diastázy. Stahovací pás je proto vhodné nosit při aktivitě, a tak dlouho, dokud se potíže nezlepší. Pás pomáhá svalům vrátit se tam, kam patří. Obecně stačí dodržovat tato doporučení:

Jak mám pás správně nosit?

 

  1. Nenoste pás na noc ani při odpočinku vleže.
  2. Pomáhá už během šestinedělí, ale i po něm.
  3. Vhodný po přirozeném porodu i císařském řezu.
  4. Nenoste pás celý den, nechte svaly pracovat.
  5. Dobu nošení vždy konzultujte s lékařem.

Stahovací pás se doporučuje i pro lepší hojení po operacích

Vedle období po porodu se stahovací pás Verba hodí také pro pacienty po operacích hrudníku a krajiny břišní, jako je abdominoplastika, hysterektomie nebo kýla, a to k odlehčení rány, zabránění prasknutí jizvy a k časné mobilizaci pacienta při traumatech hrudníku (např. zhmoždění hrudního koše a zlomeninách žeber) nebo ke korekci statiky páteře při kořenové neuralgii a výhřezu meziobratlové ploténky. V tomto případě ale vždy musí stahovací pooperační pás předepsat lékař.

 

 


*Sperstad JB, Tennfjord MK, Hilde G, et al Diastasis recti abdominis during pregnancy and 12 months after childbirth: prevalence, risk factors and report of lumbopelvic pain British Journal of Sports Medicine 2016;50:1092-1096.

 

Vytvořeno ve spolupráci s fyzioterapeutkami, specializujícími se na poporodní rehabilitaci Mgr. Kristýnou Procházkovou a Mgr. Ditou Rakovou.