Zpět na
Magazín o zdraví a prevenci

Pozor klíšťata! Vybavte svou lékárničku domácím testem na zjištění borélie z klíštěte

Včasná diagnóza je proto zvlášť důležitá. Ideální je mít vždy po ruce domácí diagnostický test Veroval® na zjištění borélie z klíštěte.

Jak poznat nakažené klíště?

Lymeskou boreliózu přenášejí především klíšťata, ovšem ne všechna jsou boréliemi infikována. Nakažených klíšťat je každoročně zhruba 13 %, v 87 % případů se tedy není čeho obávat. Pokud ale chcete mít jistotu a vědět, zdali bylo nebo nebylo dané klíště bakteriemi borélie nakaženo, vyzkoušejte specializovaný domácí test Veroval®.

  • Novinku ocení lidé především v letních měsících, kdy je riziko nakažení boreliózou nejvyšší.
  • Test se provádí nikoliv ze vzorku krve člověka, ale ze samotného klíštěte.
  • Klíště musí být při testování živé, proto je dobré při jeho odstranění použít speciální pinzetu či kleštičky a vyvarovat se použití tradičních prostředků, jakými jsou sádlo či olej, které klíště zahubí.

„Vyšetření klíštěte, které si pacient odstranil, je novou možnou volbou pro včasnou diagnostiku,“ říká Jana Hraběová, Brand Manažerka společnosti HARTMANN – RICO a dodává: „Výhodou tohoto testu je, že téměř okamžitě a v domácích podmínkách získáte cennou informaci, zda je nutné pozorování a návštěva lékaře, nebo jsou vaše obavy s nejvyšší pravděpodobností zbytečné.“

Jak poznat rozvíjející se boreliózu?

Inkubační doba boreliózy je 2 měsíce a protilátky v těle je možné detekovat 3–6 týdnů po infekci. Potvrdit přítomnost borélií vyšetřením krve je tedy možné až s odstupem několika týdnů po napadení klíštětem.

Krevní testy je také nutné opakovat, jelikož vyšetření může vykazovat falešnou pozitivitu či negativitu a protilátková odpověď je u různých lidí značně variabilní. „Příznakem probíhající infekce většinou bývá erythema migrans – červená skvrna s bledším vnitřkem, která se začíná tvořit v okolí místa přisátí po několika dnech až týdnech. Obvykle přesahuje velikost 5 cm a může se objevit i na jiných částech těla. U některých lidí se však tyto kožní projevy nevyskytnou a onemocnění může bez povšimnutí pokračovat,“ upozorňuje doc. MUDr. Bohumil Seifert, Ph.D., přednosta Ústavu všeobecného lékařství. I z těchto důvodů je proto domácí test na zjištění borélie velkým přínosem – jistotu vám totiž dodá za pouhých 10 minut.

 

Domácí test obsahuje návod s podrobnými instrukcemi, které vás testováním provedou krok po kroku. Můžete se navíc podívat na instruktážní videa, která naleznete na webu www.veroval.cz či na YouTube kanálu společnosti HARTMANN – RICO.

 

Prodej domácích testů na zjištění borélie již skončil. Stále ale můžete vybírat z dalších domácích testů určených ke snadné diagnostice vašeho zdravotního stavu.

Související články

Odebírat novinky na téma Zdraví a prevence

Souhlasím, aby společnost HARTMANN - RICO a.s. zpracovávala moje a e-mailovou adresu za účelem zaslání nabídky produktů a služeb. Další informace ke zpracování, včetně možnosti odvolání souhlasu, naleznete zde.