Kontrola krevního tlaku? Už brzy na ni může existovat aplikace

Už v blízké budoucnosti vám může k okamžitému a přesnému změření tlaku stačit dotknout se prstem krytu chytrého mobilního telefonu.

Přesně to slibují nové technologie načrtnuté vývojáři v novém vydání odborného časopisu Science Translational Medicine.

Poslat e-mailem

Vědci říkají, že vynalezli speciální kryt telefonu vyrobený špičkovou technologií 3D tisku, v němž je na „tlakovém“ senzoru zabudován ještě optický senzor.

Když uživatel tento senzor zmáčkne prstem, „vyvine měřitelný tlak na arterii v prstu stejným způsobem, jakým na ni tlačí manžeta lékařského tlakoměru,“ uvádí se v příslušném článku časopisu.

Tato informace je poté odeslána do aplikace v mobilním telefonu a ta přemění údaje na informace o hodnotách tlaku v reálném čase, které se následně zobrazí na displeji telefonu, říkají k tomu členové vědeckého týmu pod vedením Ramkrashina Mukkamaly z Michiganské státní univerzity.

Vědci testovali využitelnost takového zařízení na 30 lidech a zjistili, že 90 % z nich dokáže umístit prst na senzor správně a získá díky tomu konzistentně naměřené hodnoty tlaku během prvního či druhého pokusu.

Dva specialisté v oboru kardiologie k tomu uvedli, že se může jednat o naprosto přelomový vynález.

Technika přesného měření krevního tlaku je zcela zásadní při klíčových rozhodováních o léčbě hypertenze,“ říká doktor Joseph Diamond, který je vedoucím nukleární kardiologie v zařízení Long Island Jewish Medical Center poblíž newyorského Hyde Parku.

Zdůrazňuje ovšem, že je třeba nejprve provést přísné testování a teprve poté se bude moci měření tlaku pomocí této technologie zařadit mezi běžné postupy.

Komentáře

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin. © HARTMANN-RICO, a. s. O krok dál pro zdraví