Vědci říkají, že vynalezli speciální kryt telefonu vyrobený špičkovou technologií 3D tisku, v němž je na „tlakovém“ senzoru zabudován ještě optický senzor.
Když uživatel tento senzor zmáčkne prstem, „vyvine měřitelný tlak na arterii v prstu stejným způsobem, jakým na ni tlačí manžeta lékařského tlakoměru,“ uvádí se v příslušném článku časopisu.
Tato informace je poté odeslána do aplikace v mobilním telefonu a ta přemění údaje na informace o hodnotách tlaku v reálném čase, které se následně zobrazí na displeji telefonu, říkají k tomu členové vědeckého týmu pod vedením Ramkrashina Mukkamaly z Michiganské státní univerzity.
Vědci testovali využitelnost takového zařízení na 30 lidech a zjistili, že 90 % z nich dokáže umístit prst na senzor správně a získá díky tomu konzistentně naměřené hodnoty tlaku během prvního či druhého pokusu.
Dva specialisté v oboru kardiologie k tomu uvedli, že se může jednat o naprosto přelomový vynález.
Technika přesného měření krevního tlaku je zcela zásadní při klíčových rozhodováních o léčbě hypertenze,“ říká doktor Joseph Diamond, který je vedoucím nukleární kardiologie v zařízení Long Island Jewish Medical Center poblíž newyorského Hyde Parku.
Zdůrazňuje ovšem, že je třeba nejprve provést přísné testování a teprve poté se bude moci měření tlaku pomocí této technologie zařadit mezi běžné postupy.