Zpět

Řezné rány a odřeniny

Mašlička nebo proužek: stahujeme řezné rány

Drobná zranění jakou jsou řezné rány, potřebují vhodnou metodu ošetření. Jedním z kroků je stáhnutí rány, aby se lépe hojila.

Při říznutí do prstu je vhodné dát porušenou kůži co nejblíže zpátky. Tím urychlíte hojení a zmenšíte šanci na jizvu. V zásadě jsou dva způsoby, jak to udělat. A pokud to chcete udělat dokonale, přichází po stáhnutí na řadu ještě další péče. 

JAK TO UDĚLAT NEJLÉPE

1
Ránu stáhněte

Ránu stáhněte

Uděláte to pomocí proužků nebo mašličky. Vytvoříte je například z náplasti Omnifix Elastic. Buď vystřihněte úzké proužky náplasti nebo v případě mašličky, ještě zastřihnete proužky do jejího tvaru. Před nalepením náplasti stáhněte obě hrany rány těsně k sobě. Čím více k sobě stáhnete, tím menší jizva nakonec bude. Náplast poté nalepte na jednu stranu rány, napněte a napněte ji na její druhý konec.

2
Vlhké hojení

Vlhké hojení

Pokud chcete urychlit proces hojení, naneste na staženou ránu hydrogel či hydrokoloidní gel. Jedná se buď gely přímo v tubě, které se nanášejí přímo do rány, nebo jsou dostupné i náplasti s vrstvou gelu, například hydrokoloidní náplasti Cosmos, které urychlují hojení. 

3
Překrytí

Překrytí

Na překrytí stažené rány jsou vhodné například elastické náplasti Cosmos, které jsou pružné a přizpůsobí se každému pohybu. Běžně už pořídíte náplasti, které výborně drží i na kloubech.