Zpět na
Magazín o zdraví a prevenci

Nejčastější mýty o novém koronaviru Covid-19, které je potřeba vyvrátit

Od vypuknutí nového typu koronaviru Covid-19 se zvěsti a dezinformace o nemoci šíří ještě rychleji než samotný virus. Rozhodli jsme se uvést a vyvrátit některé z nich.
2 minuty
Všechny možné mýty o koronaviru

FAKT: Virus COVID-19 lze přenášet v oblastech s horkým a vlhkým podnebím

Vlhké podnebí a šíření virů

Z dosavadních důkazů se virus COVID-19 přenáší ve VŠECH OBLASTECH, včetně oblastí s teplým a vlhkým podnebím. Bez ohledu na podnebí přijměte ochranná opatření. Nejlepší způsob, jak se chránit před COVID-19, je časté mytí rukou. Tím odstraníte viry, které mohou být na vašich rukou, a vyhnete se infekci, která by se mohla přenést při doteku očí, úst a nosu.

FAKT: Chladné počasí a sníh NEMŮŽE zabít nový koronavirus

Rtuťový venkovní teploměr ve sněhu

Není důvod domnívat se, že chladné počasí může zabít nový koronavirus nebo jiné nemoci. Normální teplota lidského těla zůstává kolem 36,5 ° C až 37 ° C, bez ohledu na vnější teplotu nebo počasí. Nejúčinnějším způsobem, jak se chránit před novým koronavirem, je dezinfekce rukou nebo mytí mýdlem a vodou.

FAKT: Horká vana nezabrání onemocnění novým koronavirem

Žena v horké vaně s nohama venku

Koupat se v horké vodě vám nezabrání nakazit se COVID-19. Vaše normální tělesná teplota zůstává kolem 36,5 ° C až 37 ° C, bez ohledu na teplotu vany nebo sprchy. Ve skutečnosti může být horká koupel s extrémně horkou vodou spíše škodlivá, protože se můžete spálit. Nejlepší způsob, jak se chránit před COVID-19, je časté mytí rukou. Tím odstraníte viry, které mohou být na vašich rukou, které pak při vyskytujícím se kašli můžete přenést dotekem očí, úst a nosu.

FAKT: Nový koronavirus NEMŮŽE být přenášen kousnutím komárů.

Kousnutí komárem a přenos nebezpečných virů

K dnešnímu dni neexistují žádné informace ani důkazy, které by naznačovaly, že by nový koronavirus mohl být přenášen komáry. Nový koronavirus je respirační virus, který se šíří primárně prostřednictvím kapiček vznikajících, když infikovaná osoba kašle nebo kýchá, nebo prostřednictvím kapiček slin nebo výtoku z nosu. Chcete-li se chránit, dezinfikujte si ruce prostředky na bázi alkoholu nebo je umyjte mýdlem a vodou. Vyhýbejte se také úzkému kontaktu s kýmkoli, kdo kašle a kýchá.

Jsou vysoušeče rukou účinné při zabíjení nového koronaviru?

Vysoušeče rukou není ochrana před koronaviry

Ne. Sušičky rukou nejsou účinné při zabíjení viru Covid-19. Chcete-li se chránit před novým koronavirem, měli byste si ruce často umývat mýdlem a vodou. Po očištění rukou byste je měli důkladně osušit pomocí papírových ručníků nebo právě vysoušečem rukou.

Může nový koronavirus zabít ultrafialová dezinfekční lampa?

Žena po použití UV lampy na své ruce

UV lampy by neměly být používány ke sterilizaci rukou nebo jiných oblastí kůže, protože UV záření může způsobit podráždění kůže.

Jak účinné jsou bezdotykové teploměry při odhalování lidí infikovaných novým koronavirem?

Měření teploty bezdotykovým teploměrem u dětí

Bezdotykové teploměry jsou účinné při určování lidí, u kterých se vyvinula horečka (tj. mají vyšší než normální tělesnou teplotu) kvůli infekci novým koronavirem.

Nemohou však odhalit lidi, kteří jsou infikováni, ale ještě nemají horečku. Je to proto, že infikovaným lidem se horečka projeví až za 2 - 10 dní.

Mohu nový koronavirus zabít nastříkáním alkoholu nebo chloru na celé mé tělo? 

Alkohol ve spreji

Ne. Nastříkáním alkoholu nebo chloru do celého těla nezabijete viry, které již do vašeho těla vstoupily. Postřik takových látek může být škodlivý pro vaše sliznice (tj. oči, ústa). Uvědomte si, že jak alkohol, tak chlor mohou být užitečné k dezinfekci povrchů, ale musí být používány podle příslušných doporučení.

Vyzkoušejte raději účinnou dezinfekci proti koronavirům.

Chrání vakcíny proti pneumonii před novým koronavirem?

Vakcína proti pneumonii není ochranou proti koronaviru

Ne. Vakcíny proti pneumonii, jako je pneumokoková vakcína a vakcína proti Haemophilus influenza typu B (Hib), neposkytují ochranu proti novému koronaviru.

Virus je natolik nový a odlišný, že vyžaduje vlastní vakcínu. Vědci po celém světě se neúnavně snaží vakcínu proti Covid-19 vyvinout. 
Přestože tyto vakcíny nejsou účinné proti 2019-nCoV, doporučuje se očkování proti respiračním onemocněním.

Může pravidelné vypláchnutí nosu fyziologickým roztokem zabránit infekci novým koronavirem?

Vyplachování nosu fyziologickým roztokem

Ne. Neexistuje důkaz, že by pravidelné vyplachování nosu solným roztokem chránilo lidi před infekcí novým koronavirem.
Existují jen omezené důkazy, že pravidelné vyplachování nosu může lidem pomoci rychleji se zotavit z nachlazení a rýmy. Neprokázalo se však, že by zabránilo respiračním infekcím.

Může česnek pomoci zabránit infekci novým koronavirem?

Může česnek pomoci zabránit infekci novým koronavirem?

Česnek je zdravé jídlo, které může mít určité antimikrobiální vlastnosti. V současnosti ale neexistuje žádný důkaz, že konzumace česneku chrání lidi před novým koronavirem.

Postihuje nový koronavirus starší lidi nebo jsou náchylní také mladší?

Přenos koronaviru na mladé i staré lidi

Nový koronavirus (2019-nCoV) může infikovat lidi všech věkových skupin. Starší lidé a lidé se zdravotními problémy jako je astma, cukrovka, srdeční choroby se zdají být náchylnější k vážnému průběhu onemocnění virem.

WHO doporučuje lidem všech věkových skupin, aby podnikli kroky k ochraně před virem, například dodržováním správné hygieny rukou a respirační hygieny.

Jsou antibiotika účinná při prevenci a léčbě nového koronaviru?

Účinnost antibiotik proti bakteriím

Ne, antibiotika nepůsobí proti virům, pouze proti bakteriím.

Nový koronavirus Covid-19 je virus, proto by antibiotika neměla být používána jako prevence nebo k léčbě. Nicméně, pokud jste hospitalizováni kvůli Covid-19, můžete dostat antibiotika, protože bakteriální je možná tzv. koinfekce.

 

Pro všechny pacienty, kteří jsou v rizikovém věku a používají některou z našich inkontinenčních pomůcek na poukaz, jsme spustili službu HartmannHOME. Díky tomu si budete moct nechat doručit pomůcky až domů, stačí zavolat a nadiktovat údaje z poukazu. Více informací najdete na naší stránce určené této službě.

Související články

Odebírat novinky na téma Zdraví a prevence

Souhlasím, aby společnost HARTMANN - RICO a.s. zpracovávala moje a e-mailovou adresu za účelem zaslání nabídky produktů a služeb. Další informace ke zpracování, včetně možnosti odvolání souhlasu, naleznete zde.