Zpět na
Magazín o zdraví a prevenci

Nízký krevní tlak v kostce: příčiny, příznaky i léčba

Zatímco na hypertenzi (vysoký krevní tlak) existuje velké množství léků, nízký tlak se medikamenty léčí spíše výjimečně. Zpravidla nemá přímé negativní následky na zdraví, ale přesto může být velmi nepříjemný. Zvýšíte jej dostatečným pitným režimem nebo pravidelným pohybem a otužováním.
4 min

Příznaky nízkého krevního tlaku

Pokud na sobě pozorujete některé z následujících projevů, vyhledejte lékaře, aby se vyloučilo riziko jiných závažnějších onemocnění. Některé z nich jako je chudokrevnost nebo srdeční arytmie mohou mít podobné příznaky.

  • Únava a ospalost
  • Mžitky před očima
  • Zamlžené vidění
  • Závratě (při vstávání)
  • Pocity na omdlení
  • Bolest či motání hlavy
  • Nadměrné pocení
  • Hučení v uších
  • Rychlé a mělké dýchání
  • Studené končetiny
  • Zimomřivost

Nízký krevní tlak jednoduše

Hlavní potíže hypotenze souvisí s tím, že nízký tlak má problém „dopumpovat“ krev až k mozku – mozek tedy není dostatečně prokrvený a okysličený. Neznamená to, že by se krev a kyslík do mozku vůbec nedostaly, jen se zpomaluje jejich přenos do cílových orgánů

Tlakoměr Veroval Duo Control

Příčiny nízkého krevního tlaku

Kromě léků na hypertenzi má nízký krevní tlak na svědomí i nedostatek tekutin, nervová onemocnění nebo poruchy endokrinního systému. Můžeme jej pociťovat i v závislosti na změnách počasí, když jsme malátní a ospalí.

Nevhodná léčba hypertenze

U starších pacientů, kteří se léčí například s kardiovaskulárními chorobami, mohou léky na vysoký krevní tlak (tzv. antihypertenziva) snížit tlak až příliš. Pacient se následně potýká s komplikacemi spojenými s tlakem nízkým.

Dehydratace a podvýživa

Snížení krevního tlaku může způsobit i nedostatečný příjem tekutin. Podvýživa nemusí znamenat nízký příjem kalorií, ale spíše jednostrannou stravu – velký podíl bílého pečiva, uzenin a tučných pokrmů s nízkou výživovou hodnotou. 

Onemocnění periferních nervů

Hypotenze souvisí také s periferním onemocněním nervů (tzv. periferní neuropatií) nebo jejich poškozením. Roztroušená skleróza nebo mozkové nádory se mohou pojit právě i s nízkým krevním tlakem.

Poruchy endokrinního systému

Nízký tlak může signalizovat různá endokrinologická onemocnění (tj. nemoci způsobené abnormální hladinou hormonů) jako je porucha funkce nadledvin nebo štítné žlázy. Proto neváhejte a v případě zjištění hypotenze zajděte k lékaři. 

Věděli jste, že...?

...největším potenciálním rizikem při nízkém krevním tlaku je pád při omdlení a případný úraz? Hypotenze sice není sama o sobě život ohrožující, nicméně z těchto důvodů ji není radno podceňovat.

Pažní tlakoměr Veroval

7 tipů, jak krevní tlak zvýšit 

Někomu funguje ranní káva, jinému pravidelné otužování. Recepty na zvýšení krevního tlaku se mohou různit. Přečtěte si obecně platné zásady ke zvýšení krevního tlaku bez medikamentů přirozenou cestou.

Tipy pro zvýšení krevního tlaku

Když je vám na omdlení...

Mezi ověřené postupy, kterými odvrátíte pocity na omdlení, patří například zkřížení nohou, položení hlavy mezi kolena nebo poloha „nohy nahoru“

 

1. Hodně pijte 

Pijte denně nejméně 2,5 až 3 litry, v létě 3 až 4 litry denně. První sklenici vlažné vody s citronem si dejte hned po probuzení. Díky tomu vám bude v cévách proudit dostatek tekutin a krevní tlak se vám přirozeně zvýší.

2. Vstávejte pomalu

Ať už sedíte nebo ležíte, vždy se zvedejte pomalu. Při ranním vstávání z postele také nevstávejte prudce, ale opatrně přes bok do sedu a teprve poté si stoupněte. Pokud vám není dobře, při chůzi mezi jednotlivými kroky vždy chvilku počkejte.

3. Jezte pravidelně

Prvním jídlem vašeho dne by měly být bílkoviny – například ovesné vločky, chia semínka, quinoa, mléko, cottage sýr nebo vejce. Jezte lehčí jídla a tučným smaženým jídlům se raději vyhněte. Dávejte si menší porce častěji během dne.

4. Nebojte se solit

Ze všech stran dnes slyšíme, že bychom měli se solí šetřit. Většina lidí má v těle sodíku nadbytek, lidem s nízkým tlakem však může sůl pomoci. Proto se ji nebojte do jídla přidávat, jak je vám po chuti.

5. Zvyšte přísun vitaminu C

Vitamin C představuje zaručeného pomocníka proti celé řadě neduh a ani hypotenze není výjimkou. Najdete jej v čerstvém ovoci i zelenině. Nejvíce je obsažen v citrusových plodech, černém rybízu, jahodách, brokolici, květáku nebo kapustě.

6. Otužujte se

Nejen, že má otužování příznivý vliv na hypotenzi, zlepšíte tak zároveň svou imunitu a zvednete si náladu. Nejdřív střídejte studenou a teplou vodu, pak můžete přejít na studenou ranní sprchu. Efektivně tak rozproudíte celý oběhový systém.

7. Hýbejte se

Ranní rozcvička a pravidelný pohyb dělají divy. Posílíte svalstvo, srdce i cévy, které pak snáze tlak vyrovnají. Nemusíte začít chodit na náročné kardio, kde by se vám naopak mohlo dělat mdlo. Vsaďte na klidné cvičení jako je pilates, plavání nebo dlouhé procházky. 

S nízkým krevním tlakem vám může pomoct pohyb

Související články

Odebírat novinky na téma Krevní tlak

Souhlasím, aby společnost HARTMANN - RICO a.s. zpracovávala moje a e-mailovou adresu za účelem zaslání nabídky produktů a služeb. Další informace ke zpracování, včetně možnosti odvolání souhlasu, naleznete zde.