Ošetřujeme odřeniny krok za krokem

1. Pečlivě vyčistíme
Tím, že k většině odřenin dochází venku, mohou se do rány dostat nečistoty jako třeba kamínky. Začněte tím, že ránu omyjete vodou a mýdlem. Nejlepší je tekuté neutrální mýdlo. Pokud je znečištění velké, můžete k čištění použít měkký kartáček. Čistěte důkladně, protože třeba neodstraněné kamínky mohou pod kůží zarůst, což nejenže zhyzdí pokožku, ale také prodlouží hojení.

2. Čas na dezinfekci
Když je rána vymytá, můžeme dezinfikovat. Důležité však je, že nikdy nedezinfikujeme přímo otevřenou ránu, ale její okolí. Použít můžete dezinfekci jodovou nebo alkoholovou. U jodové si dejte pozor, aby zraněný neměl na jód alergii. V případě menších poranění můžeme použít dezinfekční gely nebo například Novikův roztok, který funguje jako dezinfekce a zároveň vytváří ochranný obal.

3. Nemazat, nezasypávat a nepřekrývat
Menším odřeninám prospívá k hojení vzduch, takže rány ničím nemažte ani nezasypávejte. A pokud to není nutné, ani nepřekrývejte. Na ráně se vytvoří strup, který ji chrání, zatímco se pod ním tvoří nová kůže. Strup samozřejmě nestrháváme, zmizí sám, až bude pokožka dostatečně odolná. Poté co se rána zatáhne, můžete ji promazávat, aby se zabránilo vzniku jizvy.
Alternativa v ošetření pomocí vlhkého hojení
Dalším způsobem, jak ošetřit odřeniny je takzvané vlhké hojení. Jde o náplasti nebo gely, které nanesete na ránu. Tím ji chrání, zabraňují zanesení infekce a udržováním vlhkého prostředí vytváří lepší podmínky pro tvorbu nové kůže. Gely svojí funkcí v podstatě zastupují strup. A pokud potřebuje například kvůli kontaktu s oblečením ránu zakrýt, můžeme použít hydrokoloidní náplast Cosmos na odřeniny.
Pozor na Tetanus
U odřenin existuje riziko v podobě Tetanu. To je nebezpečná bakterie, která vzniká v trávicím traktu koní a skotu a vylučováním se dostává do okolního prostředí. Pro lidské tělo je Tetanus životu nebezpečný. Nákaza se projevuje křečemi, ztrátou koordinace, a až v polovině případů úmrtím. Naštěstí existuje očkování pro Tetanu, které je u nás povinné a to i v dospělosti - alespoň jednou za 10-15 let. Proto pokud nemáte jistotu, kdy proběhlo poslední očkování, nechte se raději přeočkovat.