Ospalost a přibírání na váze? Otestujte svou štítnou žlázu

Věděli jste, že poruchou štítné žlázy trpí asi půl milionu Čechů a Češek? Většina z nich ale o svém problému neví, protože příznaky jako únavu, zimomřivost, náladovost či přibírání na váze často přisuzují běžným životním výkyvům. 

Dlouhodobě neléčená štítná žláza však může způsobit vážné zdravotní problémy a silnou hormonální nerovnováhu. Otestujte se s pomocí nového domácího testu Veroval® Štítná žláza, zda za vašimi obtížemi nestojí právě ona.

Poslat e-mailem

K čemu je v organismu štítná žláza?

Štítná žláza je životně důležitý orgán ve tvaru motýlka, který najdete v oblasti hrtanu. Vylučuje 2, pro naše zdraví zásadní, hormony - tyroxin a trijodtyronin - které jsou v našem těle nezbytné pro správnou látkovou přeměnu a regulaci celé řady tělesných funkcí – u lidského plodu jsou zodpovědné za prenatálního vývoj mozku a v průběhu našeho života upravují metabolismus tuků, cukrů, bílkovin a kostí. Závažný je také jejich vliv na oběhovou soustavu člověka.

S poruchou činnosti štítné žlázy se za svůj život setká 5-10 % populace.

Poruchou činnosti štítné žlázy (tyreopatií) trpí častěji ženy v poměru 6 : 1 a pravděpodobnost onemocnění roste s věkem.

Co je hypotyreóza?

Hypotyreóza je odborný název onemocnění, které je způsobeno sníženou funkcí štítné žlázy a nedostatečnou produkcí tyroxinu a trijodtyroninu. Žláza neprodukuje dostatek těchto hormonů a dostavují se typické příznaky, jako je únava, zimomřivost, zácpa, svalové křeče nebo zvýšení tělesné hmotnosti (i když tento příznak je často způsobem souběhem více vlivů). Dlouhodobě neléčená hypotyreóza pak může způsobit trvalé poškození organismu, chronické obtíže nebo dokonce smrt.

Zvětšení štítné žlázy se říká struma a může indikovat poruchu její činnosti.

Příznaky snížené činnosti štítné žlázy

  • únava až letargie
  • častý pocit chladu, pocity slabosti
  • lámavé nehty a vlasy
  • bolesti svalů a kloubů
  • přibírání na váze a otoky
  • poruchy menstruačního cyklu u žen a pokles libida
  • problémy s potencí u mužů

Pro správnou tvorbu obou hormonů štítné žlázy potřebujeme z potravy přijímat dostatek selenu (chemická značka SE - Selenium) – vhodné je maso obecně, vnitřnosti, mořské ryby, luštěniny, mléko, houby, celozrnné pečivo, česnek nebo ořechy. Pro zdravou štítnou žlázu je obecně doporučena konzumace jódu skrze mořské ryby.

Doporučenou denní dávkou v současné době je 50 - 200 mikrogramů selenu denně. Je nutné brát v úvahu, že předávkování selenem, ale i jinými stopovými prvky, může být i toxické pro lidský organismus.

Nedostatek selenu je často také spojován s mužskou neplodností, kdy dochází k poklesu spermií.

 

3 kroky k jistotě a zdravé štítné žláze

Máte-li podezření, že se vaše příznaky nápadně podobají výše zmíněným neduhům, je možné, že za nimi stojí nedostatečná činnost štítné žlázy. Na základě množství výše zmíněných hormonů v krvi zjistí nový domácí test Veroval Štítná žláza z naší dílny, zda štítná žláza funguje správně, a vy se tak můžete otestovat v pohodlí domova dříve, než vyrazíte se svými obavami k lékaři.

Test získáte v našem e-shopu, ve své lékárně nebo drogérii a pak stačí projít 3 jednoduchými kroky:

  1. Kapku své krve promícháte s ředicím roztokem v testovací nádobce.
  2. Směs nalijete do testovací kazety a počkáte 10 minut na odečtení výsledku.
  3. Prokáže-li test problémy se štítnou žlázou, navštivte svého lékaře a zahajte optimální léčbu. Pokud test problémy v oblasti štítné žlázy vyloučil, na vině mohou být další příčiny.

Přesnost testu je vyšší než 95 % a otestovat se zvládne opravdu každý – nejen že k testu dostanete podrobné instrukce, které vás provedou testováním krok za krokem, ale můžete se podívat i na názorné video.

 

Komentáře

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin. © HARTMANN-RICO, a. s. O krok dál pro zdraví