Zpět na
Magazín o zdraví a prevenci

Průměrně se dotýkáme své tváře 16krát za hodinu: Zde je návod, jak s tím přestat

4 minuty

Děláme to všichni

Každý den se dotkneme naší tváře nesčetněkrát. Svědící nos, unavené oči, otírání úst hřbetem ruky, to vše nevědomky děláme. Viry milují, když se dotýkáte tváře. Naštěstí existují jednoduché způsoby, jak s tímto zlozvykem přestat.

Dítě v děloze dotýkající se svého obličeje

Nemůžeme si pomoct, protože je to součástí naší DNA. Máme tento zvyk pevně zakořeněný, tváří se dotýkáme již jako plod v děloze.

Každý dotek tváře však může výrazně zvýšit riziko infekce virem chřipky, rýmy, ale zejména novým koronavirem Covid-19. 
Vaše ústa a oči jsou oblasti, kudy viry mohou do těla vstoupit nejsnadněji. Vše, co je potřeba, je dotknout se jich prstem, který má na sobě infekci.

Dva způsoby přenosu infekce Covid-19

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je nový koronavirus, nazývaný také SARS-CoV-2, přenášen z člověka na člověka, jako mnoho jiných respiračních infekcí.

To zahrnuje i tzv. kapénkovou infekci šířenou kapénkami, které jsou produkovány během kýchání, kašlání, ale i během obyčejné řeči.

Dalším způsobem infikace je přes povrch kontaminovaný virem a následný kontakt ruky s očima nebo ústy.
I když se můžeme vyhnout kontaktu s lidmi nebo snížit riziko přenosu vzduchem nošením roušky, vyhnout se viru, který je na povrchu, je téměř nemožné.

Tváře se dotýkáme v jednom kuse

Vědci zkoumající toto chování zjistili, že lidé se neustále dotýkají svých tváří. 

V jedné studii z roku 2008 bylo 10 lidí pozorováno samostatně v kancelářském prostředí po dobu 3 hodin. Vědci zjistili, že se dotkli tváře v průměru 16krát za hodinu.

Další studie z roku 2015 na 26 studentech medicíny v Austrálii zjistila, že se studenti dotkli svých tváří 23krát za hodinu. Téměř polovina doteků obličeje mířila na ústa, nos nebo oči, což jsou pro viry a bakterie nejjednodušší cesty, proniknout do našich těl.

Klíčové je umývání rukou

Základní preventivní opatření, které můžeme přijmout je časté mytí rukou v délce alespoň 20 vteřin. Nicméně opatření v podobě mytí rukou musí jít ruku v ruce s omezením kontaktu rukou a tváře, protože nikdy nevíte, jestli na rukou nemáte nechtěného pasažéra.

Dezinfekce na ruce na koronavirus

Podívejte se na naše video, jak si správně umýt ruce

Návod na mytí rukou

 1. Naneste dostatečné množství mýdla na pokrytí celého povrchu rukou
 2. Třete ruce dlaněmi k sobě krouživým pohybem
 3. Položte dlaň pravé ruky na hřbet levé ruky. Zaklesněte prsty. Třete pravou dlaní o hřbet levé ruky. Pak ruce vyměňte
 4. Dejte ruce k sobě dlaněmi a zaklesněte prsty. Třete dlaně o sebe ze strany na stranu
 5. Zaklesněte ohnuté prsty do sebe, hřbet prstů třete o dlaň druhé ruky a naopak
 6. Levý palec třete celou sevřenou dlaní pravé ruky, poté pravý palec stejně otřete levou dlaní
 7. Všech pět prstů pravé ruky dejte k sobě a rotačními pohyby na obě strany je třete o levou dlaň, to samé naopak

Jak zaznělo výše, dotýkáme se našich tváří tak často, že šance na opětovnou kontaminaci rukou mezi jednotlivými mytími rukou jsou extrémně vysoké. Stačí se dotknout kliky nebo podobného povrchu a riziko infekce je zpět.

Nový prsten, šperky nebo dokonce gumička kolem zápěstí může sloužit jako upomínka, abyste se nedotýkali obličeje. Klíč je v tom, že něco musí být natolik jiné a nové, aby se spustilo odlišné a neautomatické chování.

Špatná zpráva: Je to návyk

Pokaždé, když si řeknete: „Přestaň se dotýkat obličeje nebo budeš nemocný“, říkáte si něco, co je pro vás zcela nepřirozené. Dotek tváře nám slouží jako zdroj uklidnění. Když se dotýkáme určitých částí tváře, aktivujeme jisté tlakové body, které následně aktivují parasympatický nervový systém. Ten nás vnitřně uklidňuje. 

Děti často napodobují chování svých rodičů. Když je rodič šokovaný, překvapený nebo naštvaný a na podporu gesta nevědomky přikládá ruce na tvář, děti dělají to stejné.

Ironií je, že v době, kdy je důležitější než kdy předtím nedotýkat se obličeje, se naše mysl nevědomky uchyluje k věcem, které ví, že nás uklidní. A proto nevědomky pobízí ruce dotýkat se obličeje.

Dobrá zpráva: Je to návyk, který se dá změnit

Zatímco je téměř nemožné úplně přestat dotýkat se obličeje, dá se to výrazně omezit. Klíčové je zaměřit se na návyky, které nás k tomu vedou.

Nabízíme pár tipů, jak na to:

 1. Vytvořte si nové návyky, jak používáte své ruce. Místo mávání rukama před obličejem např. při mluvení nebo vysvětlování, čímž zvyšujete šance, že přistanou na obličeji, zkuste si zkřížit ruce a položit si je do klína. Když se dostaví nutkání zvednout ruce a dotknout se tváře, budete si více vědomi toho, že to děláte a rychleji se u toho přistihnete.  
 2. Zkuste nosit brýle místo kontaktních čoček. 
 3. Noste méně make-upu, abyste si ho nemuseli v průběhu dne upravovat. 
 4. Nalepte si po bytě lístečky tak, abyste je viděli a pamatovali si, že chcete držet ruce co nejdál od obličeje.
 5. Zaměstnávejte ruce, co to dá. Pokud doma sledujete televizi, zkuste skládat prádlo, třídit poštu nebo jen něco držet, klidně i kapesník, pokud vás to bude napomínat, abyste se nedotýkali obličeje.  
 6. Používejte mýdlo se výraznou vůni, která vás upozorní, když budou ruce moc blízko obličeje. 
 7. A pokud víte, že zvyk dotýkat se tváře je moc silný a pevně zakořeněný, zkuste sáhnout po rukavicích a nosit je doma. Může to být neobvyklé, ale nošením rukavic doma se můžete velice rychle naučit nesahat si na tvář. Obzvlášť pokud nosíte rukavice (ne ty stejné) venku nebo nově i v obchodech.

Sečteno a podtrženo

Vaše oči, nos a ústa jsou nejjednodušší cestou pro vstup viru, jako je SARS-CoV-2 způsobující Covid-19, do těla. 

Stačí se dotknout těchto oblastí rukama poté, co jste přišli do kontaktu s povrchem, který je tímto virem infikovaný.

Nejlepším preventivním opatřením je často si umývat ruce a nedotýkat se jimi obličeje. Případně využívat dezinfekce na ruce proti virům.

Související produkty
Související články

Odebírat novinky na téma Zdraví a prevence

Souhlasím, aby společnost HARTMANN - RICO a.s. zpracovávala moje a e-mailovou adresu za účelem zaslání nabídky produktů a služeb. Další informace ke zpracování, včetně možnosti odvolání souhlasu, naleznete zde.