Zpět

Řezné rány a odřeniny

Průvodce fixací ran

Důležitým krokem při ošetření rány je fixace. V jejím případě panuje mezi laiky, ale také některými zdravotníky mylná představa, co je správné. Vysvětlíme.

CO POMÁHÁ HOJENÍ?

Fixace neslouží pouze k překrytí nebo zpevnění rány. Ovlivňuje také její hojení. Mnoho lidí si myslí, že pro hojení je dobré ponechat ránu na vzduchu s maximální podporou vysoušení. Pravdou je, že překrytí i drobné rány společně s vhodným terapeutickým krytím představují klinicky ověřený způsob efektivního hojení. 

 

TYPY FIXACE

1
Rychlá fixace

Rychlá fixace

na ni použijte rychloobvazy se savým polštářkem a fixací po obvodu v různých velikostech. Takovým obvazem může být například Obvaz hotový č. 2.

2
Dokonalá fixace

Dokonalá fixace

hned po úrazu i z důvodu snížení bolesti nebo vzniku nového traumatu je ideální použít dokonalou fixaci, jako je fixační obinadlo Peha-fix či samodržící obinadlo Peha-haft, případně i celoplošnou fixační náplast  Omnifix Elastic

3
Kombinace

Kombinace

třetí varianout je kombinace sterilního krytí a praktické fixace, například sterilní náplast Cosmopor steril

JAK SPRÁVNĚ OBVÁZAT ZRANĚNÍ

Zámeček

Zámeček

Zaklad obvazu, který zabrání jeho protáčení. Začněte šikmo a poté proveďte obtáčku rovně. Přehněte vyčnívající cíp nahoře a přes něj ještě jednou obtočte.

Spirálový obvaz

Spirálový obvaz

Je nejjednodušší způsob obvázání, který je vhodný na rovné části těla, jako je předloktí nebo stehno. Začněte u užší části končetiny a veďte obtáčky rovně nahoru tak, aby se vždy ze ⅔ překrývaly. 

Klasový obvaz

Klasový obvaz

Dobře drží na rozšiřujících se částech končetin, třeba lýtku. Začněte, jako u spirálového obvazu, ale další obtáčku zešikměte nahoru. Vraťte se s ní šikmo dolů a opakujte s obtáčkami, které překrýváním vytvoří „klásek“.

Obvaz prstu 

Obvaz prstu 

Vezměte užší obinadlo a udělejte zámeček na zápěstí. Veďte obtáčku přes hřbet ruky, pak obvažte celý prst a vraťte se zpátky na zápěstí. Celý postup zopakujte. 

Rozbíhavý obvaz

Rozbíhavý obvaz

Loket nebo koleno. Rozbíhavý obvaz Je vhodný na ošetření kloubu, který je jen odřený. Základ je, mít při obvazování kloub do pravého úhlu. Přiložte na něj sterilní gázu a začněte s obvazováním přímo na ráně. Poté udělejte jednu obtáčku nad ránou a druhou pod ránou. S každou obtáčkou se vzdalujte ráně.

Obvaz hlavy

Obvaz hlavy

Začněte vodorovnými obtáčkami přes uši, pak obinadlo překřižte (není nutné vázat, další obtáčka překřížení zpevní) a udělejte svislé obtáčky pod bradou.