Zpět na
Magazín o zdraví a prevenci

Seriál: Jak se vyhnout vysokému tlaku? - 3. část

Přinášíme vám poslední ze série opatření, které můžete praktikovat každý den pro snížení a udržení krevního tlaku v normálu.
Doba čtení 3 minuty

Promluvte si se svými rodiči

Vysoký krevní tlak se vyskytuje u více členů rodiny. Pokud některý váš přímý příbuzný začal trpět vysokým tlakem ještě před tím, než oslavil padesátiny, můžete jím být také ohrožení. Vysoký tlak se nijak navenek neprojevuje, takže o něm nemusíte vědět až do doby, než začne působit zdravotní problémy. Zeptejte se tedy na vysoký tlak svých rodičů a konzultujte jeho případný výskyt v rodině se svým lékařem.

Pijte džus z červené řepy

Džus z červené řepy dokáže snížit tlak už za několik hodin. Účinky této nevinně vypadající kořenové zeleniny vás možná budou šokovat. Jedna z provedených studií prokázala, že sklenice džusu z řepy dokáže snížit systolický tlak v průměru o 4−5 bodů. Řepa obsahuje dusičnany, které se mění na oxid dusnatý. Oxid dusnatý uvolňuje a rozšiřuje krevní cévy, takže zlepšuje proudění krve a snižuje tlak. Neexistuje žádná zázračná potravina nebo dieta, která dokáže snížit vysoký tlak, ale konzumací červené řepy rozhodně nic nezkazíte.

Používejte dentální nit

Čištění zubů dentální nití může být skutečná otrava, ale existuje spousta důvodů, proč byste to měli dělat. Onemocnění dásní je spojováno se zvýšeným rizikem mnoha dalších onemocnění včetně srdečních chorob nebo předčasného narození dítěte. Nyní korejští vědci prokázali, že nedostatečná ústní hygiena může způsobit i vysoký tlak. Studie vyšla v červenci 2015 v odborném časopise Journal of Periodontology. Odstraňování zubního plaku pomocí dentální niti a při návštěvách zubaře pomáhá předcházet zánětům dásní a někdy dokonce snižuje riziko srdečních chorob.

Užívejte předepsané léky

V dnešní době máme to štěstí, že existuje spousta léků, které pomáhají snižovat krevní tlak i jeho případné neblahé následky. Léky působí správě pouze tehdy, pokud je užíváte tak často a tak dlouho, jak vám předepsal lékař. Pokud máte s léky na vysoký tlak potíže, neváhejte je konzultovat se svým lékařem.

Pijte s mírou

Přílišné pití alkoholu může zvýšit krevní tlak, ovšem mírné množství alkoholických nápojů vaše srdce chrání. Klíčem je držet se pravidla zlaté střední cesty. Nikdy bych nikoho nenabádal k tomu, aby v rámci zlepšení svého zdraví více pil. Ovšem některé výzkumy naznačují, že umírněné pití alkoholu, tedy ne více než dvou alkoholických drinků denně u mužů a jednoho u žen, může být pro naše zdraví přínosem. (Zapamatujte si, že jeden alkoholický nápoj odpovídá 340 ml piva, 140 ml vína, 42 ml 40% alkoholu nebo 28 ml 50% alkoholu.) 

Nekuřte

Pokud kouříte, bývalí kuřáci vás nejspíš neustále nabádají, abyste s tím přestali. A proč to doporučují i lékaři? Vědí, že kuřákům mnohem více hrozí vysoký krevní tlak než nekuřákům. Kouření má také zásadní vliv na vznik srdečních onemocnění, mrtvice a rakoviny. Pokud kouříte, přestaňte. A pokud nekouříte, nikdy nezačínejte. Nechte si odborně poradit ohledně způsobů, jak skončit s kouřením. 

To platí i pro trávu

Kouření marihuany zvyšuje riziko úmrtí způsobeného vysokým krevním tlakem. Prokázala to studie Georgia State University zveřejněná v odborném časopise European Journal of Preventive Cardiology. Studie zjistila, že riziko úmrtí spojeného s hypertenzí se zvyšuje s každým rokem kouření marihuany. Marihuana stimuluje sympatický nervový systém, což vede ke zvyšování tepu, tlaku a nároků na kyslík. Tato zjištění však bude potřeba potvrdit dalšími studiemi a poté z nich vyvodit patřičné závěry.

Dodávejte tělu vitamín D

O zdravotních přínosech vitamínu D jste už pravděpodobně slyšeli, a měli byste se proto seznámit s příznaky jeho nedostatku. Nízké množství vitaminu D je spojováno s vysokým tlakem a studie The Lancet Diabetes & Endocrinology zjistila, že snížení úrovně vitamínu D o každých 10 % zvyšuje o 8 % riziko vzniku vysokého krevního tlaku. Je ještě příliš brzo tvrdit, že nedostatek vitamínu D může způsobovat vysoký tlak, ale určitě neuškodí nechat si zkontrolovat krev, abyste věděli, jak na tom s vitamínem D jste, a v případě potřeby jej doplnit. Vitamín D se často také nazývá slunečním vitamínem, protože naše tělo si ho samo vyrábí, pokud se vystavujeme sluníčku. Lze ho ale najít i ve vejcích, mléku, jogurtech, tuňákovi, lososovi, obilninách a pomerančovém džusu. Někteří lidé ho musí užívat ve formě vitamínových doplňků.

Investujte do zařízení na monitoring tělesné aktivity

Inteligentní náramky, aplikace i staromódní krokoměr nám mohou pomoci sledovat naši fyzickou aktivitu a spálené kalorie. Některá moderní zařízení dokáží sledovat i váš spánek, tep a další věci. To může spoustu lidí motivovat k péči o jejich zdraví. Vhodné je také sledování krevního tlaku v pohodlí domova díky digitálním tlakoměrům.

Související články

Odebírat novinky na téma Krevní tlak

Souhlasím, aby společnost HARTMANN - RICO a.s. zpracovávala moje a e-mailovou adresu za účelem zaslání nabídky produktů a služeb. Další informace ke zpracování, včetně možnosti odvolání souhlasu, naleznete zde.