Zpět na
Magazín o zdraví a prevenci

Spánková deprivace: Příčina vysokého krevního tlaku?

Mezi krátkým spánkem a vysokým tlakem možná existuje spojitost.

Lidé, kteří spí pět nebo méně hodin denně, riskují vznik vysokého krevního tlaku nebo zhoršení už tak vysokého tlaku. Zvýšené riziko vysokého tlaku existuje také u lidí, kteří spí mezi pěti a šesti hodinami denně.

Vědci se domnívají, že spánek pomáhá tělu regulovat stresové hormony v krvi a udržuje tím zdravý nervový systém. Nedostatek spánku tak může z dlouhodobého hlediska narušit schopnost těla regulovat stresové hormony, což následně vede k vysokému tlaku.

Zdravý spánek

Dostatek spánku, tedy sedm až osm hodin denně, může hrát důležitou roli v prevenci a léčbě vysokého krevního tlaku. Obzvláště pokud trpíte vysokým tlakem, je dobré pohovořit si se svým lékařem o tom, jak si dopřát kvalitní spánek.

Jednou z léčitelných příčin nekvalitního spánku přispívajícího k vysokému tlaku může být obstrukční spánková apnoe – porucha spánku, která způsobuje opakované krátké zástavy dechu během spánku. Apnoe zvyšuje nejen riziko krevního tlaku, ale i srdečních chorob a dalších zdravotních obtíží.

Pokud se i po delším spánku cítíte unavení, konzultujte to se svým lékařem – obzvláště pak tehdy, pokud chrápete.

Je lepší vědět, jak na tom jste

Domácí diagnostika Veroval vám umožní pravidelný monitoring vašeho zdraví a zdraví vašich nejbližších.

Související články

Odebírat novinky na téma Krevní tlak

Souhlasím, aby společnost HARTMANN - RICO a.s. zpracovávala moje a e-mailovou adresu za účelem zaslání nabídky produktů a služeb. Další informace ke zpracování, včetně možnosti odvolání souhlasu, naleznete zde.