Zpět na
Magazín o zdraví a prevenci

Světový den hygieny rukou připomíná 3 hlavní zásady: Znáte je?

Světový den hygieny rukou, který každoročně připadá na 5. května, je součástí iniciativy Světové zdravotnické organizace (WHO) Save lives: Clean your hands (Zachraň životy: Umývej si ruce).
2 minuty

Zvláště letos, kdy se potýkáme s pandemií koronaviru, je toto heslo aktuálnější než kdykoli dříve. 5. květen by nám měl připomenout, že ruce jsou přenašečem nejrůznějších infekčních nemocí, a měli bychom je proto udržovat stále čisté. Znáte ale správné zásady mytí rukou a jejich hygieny? Pojďme se podívat na 3 základní pravidla a vyvrátit některé mýty.

Ruce si myjeme málo, nebo naopak moc

Kvůli obavám z nákazy nemocí COVID-19 začíná stále více lidí hygienu rukou brát vážně. Ale i když se snaží mýt si ruce co nejčastěji a používat dezinfekce, ne vždy zvolí ten správný postup. Buď si nemyjí ruce důkladně a jejich snaha tak přichází vniveč, nebo naopak hygienu rukou přehánějí a zbytečně tím ničí svou přirozenou imunitu a zatěžují pokožku. 

Víte, že?

  • Na konečcích prstů je nejvíce bakterií a virů?
  • Dezinfekční gely na ruce nejsou stejné?
  • Abyste ochránili své zdraví, musíte použít dostatečné množství mýdla nebo dezinfekce a vydezinfikovat i konečky prstů a palce?
  • Tváře a obličeje se dotýkáme až 16 x za hodinu, což zvyšuje riziko přenosu infekce?
  • Dezinfekce na ruce nemusí jen vysušovat, ale může dokonce o pokožku pečovat?
     

1. Myjte si ruce správně

Jako první je potřeba sundat z rukou šperky, protože právě v jejich záhybech se často i po důkladném umytí rukou zachytí nečistoty a bakterie. Dalším krokem je aplikace dostatečného množství mýdla nebo dezinfekčního přípravku na ruce tak, aby byly kompletně navlhčené po dobu 30 s. Důležité je při nanášení pokrýt celý povrch rukou – konečky prstů a palce jsou nejrizikovější! Nezapomeňte ani na prostor mezi prsty a hřbety rukou.

Správné umývání rukou mýdlem

2. Vyberte správnou dezinfekci

Nejúčinnější je ethanolová dezinfekce, protože ethanol velmi účinně zabíjí všechny viry a bakterie. Koncentrace ethanolu by se měla pohybovat minimálně na 80 % a více. Skvělou přidanou hodnotou jsou také pečující a hydratační složky v dezinfekci, které zajistí, že si častým dezinfikováním rukou nezaděláte na suchou pokožku nebo dokonce ekzém.

3. Není gel jako gel

Do kabelek a příručních tašek jste si v poslední době určitě přibalili čisticí gel. Jde ale o gel dezinfekční? Jelikož hygienický nebo čisticí gel obsahuje pouze velmi nízké množství alkoholu, je jeho účinnost na běžné viry takřka nulová a nemusí fungovat ani na bakterie. Oproti tomu dezinfekční gel obsahuje 60 – 80 % ethanolu/propanolu a jeho účinnost je podložena testy, normami a certifikáty, a vy si tak můžete být jistí, že je vysoce účinný proti bakteriím, virům i kvasinkám. Sterillium Gel pure od firmy Hartmann má dokonce 85% obsah, čímž převyšuje doporučení WHO, a zničí proto 99,99 % všech patogenů. S hojně skloňovaným koronavirem si poradí za 15 sekund, a přitom nevysuší ruce díky patentovanému komplexu pečujících látek.

Důkladná desinfekce na ruce gelová

Kolik výše zmíněných zásad sami dodržujete při mytí rukou? Zkuste si příště u umyvadla nebo při aplikaci dezinfekčního gelu „v terénu“ uvědomit své návyky a upravit je na základě našich tipů, aby měla hygiena rukou ten správný efekt.

Související produkty
Související články

Odebírat novinky na téma Zdraví a prevence

Souhlasím, aby společnost HARTMANN - RICO a.s. zpracovávala moje a e-mailovou adresu za účelem zaslání nabídky produktů a služeb. Další informace ke zpracování, včetně možnosti odvolání souhlasu, naleznete zde.