Zpět

Řezné rány a odřeniny

“Ať to štípe!” Aneb jak (ne)postupovat při čištění ran

Co mají společného škrábance, odřeniny a řezné rány? Potřebují vyčistit. Ví to každý, ne každý to dělá a málokdo ví, jak to dělat správně. Teď budete mít jasno.

Jít, či nejít k doktorovi?

To je první otázka, kterou si musíte položit. Žádnou paniku. Drobné rány většinou ošetříte bez problému sami. Jsou ale situace, kdy je lepší navštívit nemocnici.

Vyhledejte doktora, pokud:

  • Je rána hluboká (možné šití)
  • Vás kouslo zvíře
  • Došlo ke kontaktu s jedem
  • Rána i po ošetření krvácí
  • Postižené místo zčervená, zanítí se nebo ztratí přirozenou barvu
  • Rána opravdu hodně bolí

Ošetřujeme ránu ve 4 krocích

1
Dezinfekce rukou

Dezinfekce rukou

2
Vymytí rány

Vymytí rány

3
Zastavení krvácení

Zastavení krvácení

4
Vlhké hojení

Vlhké hojení

Vydezinfikujte si ruce

Vydezinfikujte si ruce

Řádně si umyjte ruce vodou s mýdlem, nebo ideálně dezinfekčním gelem, například Sterillium Protect & Care. Tak se vyhnete infekci při manipulaci s ránou.

Ránu ihned vymyjte

Ránu ihned vymyjte

A to šetrně. Nejlepší je fyziologický roztok, který neškodí ani nebrání hojení. Nemáte? V klidu. Postačí i obyčejná voda nebo voda s mýdlem. Je však důležité odstranit z rány všechny nečistoty. 

Zastavte krvácení tlakem

Zastavte krvácení tlakem

Drobné krvácení ránu čistí, ale pokud i po vymytí krvácí, musíte jednat. Přikryjte ji něčím čistým, například sterilním krytím Sterilux či Medicomp a tlačte. Krvácení by mělo ustat do pár minut. 

Nechte hojit ve vlhku

Nechte hojit ve vlhku

Podle výzkumů se rána ve vlhku snadněji zacelí a nevzniká strup, který brzdí hojení. Proto je lepší než na sucho (jak to nejspíš znáte), zvolit vlhkou metodu. Znamená to jediné, použít například hydrokoloidní náplast Cosmos na odřeniny nebo gely k tomu určené.

Na řadu přichází dezinfekce


Ta je ve formě spreje, krému nebo roztoku základem každé lékárničky. A dalším důležitým základem je nečistit dezinfekcí samotnou (otevřenou) ránu, ale pouze její okolí. Použít můžete dezinfekci jodovou nebo alkoholovou. U jodové si dejte pozor, aby zraněný neměl na jód alergii. Po ošetření celou ránu přikryjete polštářkovou náplastí. V případě většího zranění sterilním krytím Sterilux či Medicomp a převažte fixačním obvazem obvazem Peha-fix či samodržícím obinadlem Peha-haft.

Nejčastější chyba

Každý to někdy slyšel: “Jen ať to pořádně štípe, to je dobře!” - zatímco vám lijí dezinfekci přímo do rány. A tak se to nedělá. Nejenže dezinfekce nezajistí správné vyčištění rány, ale naopak může poškodit buňky, které pomáhají s hojením. Proto dezinfikujeme  vždy - okolí rány. Pokud nepomůže vyčištění vodou, je lepší zajet do nemocnice.

A co teď? Už jen čekat, až se rána zahojí.
 

Produkty

Sterillium Protect & Care Gel 100 ml
Dezinfekce Sterillium Protect & Care Gel 100 ml
Koupit
Sterilux ES sterilní 10 x 10 cm
Kompres Sterilux ES
Koupit
Medicomp sterilní 10 x 10 cm
Medicomp sterilní 10 x 10 cm 25 x 2 ks
Koupit
Cosmos® Abrasions 100 x 85 mm
Cosmos® Abrasions
Koupit