Zdraví a prevence

Chřipky, nachlazení a záněty močových cest: Jak zjistit, zda potřebujete antibiotika?

Přidejte do své lékárničky testy domácí diagnostiky Veroval a budete mít vždy při ruce odpověď, která vám pomůže se správně rozhodnout.

Žena měří teplotu v posteli

Zbytečná a nepotřebná léčba antibiotiky

Dlouhodobě diskutovaným problémem v České republice je užívání antibiotik. Ta jsou často předepisována zbytečně a poškozují tak trávicí a imunitní systém, který se pak dlouho vzpamatovává. V lékařských ordinacích se stále častěji začíná měřit CRP – koncentrační hladina C-reaktivního proteinu v krevním séru – což pomáhá při odlišení bakteriální od virové infekce. Běžná koncentrace v séru zdravých jedinců je nízká (0-7 mg/l), avšak při bakteriální infekci se výrazně zvýší během 6-12 hodin. Ve většině případů pak platí, že zvýšená koncentrace CRP je typická pro bakteriální onemocnění, na rozdíl od virového, kdy koncentrace CRP zůstává v normálním rozmezí, a je třeba nasadit antibiotika.

„Zvýšená tělesná teplota není dostatečnou informací pro určení diagnózy. Je důležité znát hladinu tzv. C-reaktivního proteinu – CRP. Podle jeho obsahu v krvi poté můžeme poměrně přesně rozlišit mezi bakteriálním nebo jiným, nejčastěji virovým, původem onemocnění. Zatímco první případ splňuje podmínky pro nasazení antibiotik, v druhém se zpravidla stačí vyležet a léčit běžně dostupnými prostředky,“ vysvětluje doc. MUDr. Bohumil Seifert, Ph.D., ze Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP.

Často se nám ale nechce jít k lékaři, aby nám takový test udělal, a my strávili hodiny v čekárně s tím, že nám vlastně nic vážného není. Proto je praktickým diagnostickým pomocníkem domácí test Veroval CRP – stačí 1 kapka krve, 5 minut vašeho času a během chvíle víte, na čem jste. A to s 95% přesností.

Test CRP od společnosti Hartmann

Zánět močových cest – je potřeba vždy vyhledat lékařskou pomoc?

Dalším častými problémem, zejména u žen, jsou bolesti v podbřišku, časté močení, pálivá a řezavá bolest, případně také krev v moči – to všechno jsou příznaky zánětu močových cest.  Zánět je způsoben bakterií Escherichia coli, která v momentě průniku do močové trubice vyvolá infekci. Ta následně postupuje do močového měchýře, a proto je onemocnění možné poznat ze vzorku moči, která bude obsahovat vyšší množství leukocytů, nitritů a bílkovin. Právě k identifikaci těchto látek skvěle poslouží domácí test Veroval Zánět močových cest.

„Zánět močových cest a měchýře je velmi nepříjemný, pokud se však zachytí včas, je velmi dobře léčitelný. Proto by měla v případě pozitivního výsledku rozhodně následovat návštěva lékaře, který stanoví další kroky a léčbu. Balení domácího testu Veroval Zánět močových cest obsahuje 2 testy, je tedy možné následně si ověřit, zda léčba působí, jak má, a zánět ustupuje,“ dodává Markéta Pilná, produktová manažerka společnosti HARTMANN – RICO.

Test na zánět močových cest

Za únavou může stát i nedostatek železa

Příznaky nedostatku železa, jako je únava, bledost či kožní problémy, jsou často podceňovány a není jednoduché odhalit jejich příčinu. Jednoduchý test Veroval Nedostatek železa identifikuje problém, který pak lze snadno vyřešit.

Víte, že železo je pro lidský organismus nezbytné, jelikož je důležitou součástí krevního barviva hemoglobinu? Podílí se proto na velmi důležitém úkolu – transportu kyslíku z plic do všech buněk lidského těla. Tělo dospělého člověka obsahuje přibližně 4,5 g železa. Při jeho nedostatku pociťujeme únavu, slabost, bolesti hlavy, podrážděnost či dýchavičnost. K nejrizikovějším skupinám patří vegetariáni, vegani, lidé držící dlouhodobou nevyváženou dietu či lidé po větší ztrátě krve. Zvýšené nároky na železo mají například těhotné a kojící ženy, rychle rostoucí adolescenti a ženy se silnější menstruací.

„V případě, že test prokáže nedostatek železa, je vhodné kontaktovat lékaře a konzultovat s ním další postup. Rozhodně nedoporučuji nasazovat přípravky s obsahem železa bez rady s lékařem nebo lékárníkem, jelikož nadbytek železa v těle může být naopak toxický,“ upozorňuje Jana Hraběová.

Test ke zjištění hladiny železa v těle

 

Domácí testy chválí i lékaři

Produkty domácí diagnostiky nenahrazují lékařskou péči, ale jsou jejím doplňkem. Proto je pozitivně vnímají i samotní lékaři: „Největším přínosem domácí diagnostiky je posilování role pacienta a jeho přispění k diagnostickému procesu,“ říká doc. MUDr. Bohumil Seifert, Ph.D.

Vyzkoušejte chytrou domácí diagnostiku Veroval a udělejte krok navíc pro své zdraví.