Zmíněné krevní sraženiny vznikající v cévách na nohou se mohou uvolnit a doputovat až do plic, kde mohou zapříčinit potenciálně smrtelnou zdravotní příhodu zvanou pulmonální embolie.
Cestovní trombóza
Tyto sraženiny si také vysloužily přezdívku „syndrom ekonomické třídy“, a to po několika případech, které se vyskytly mezi pasažéry dlouhých letů. Jak vysvětlují vědci z University of Minnesota, dlouhé vysedávání může zapříčinit tvorbu krevních sraženin, protože nedochází k dostatečnému prokrvování nohou a chodidel.
Může tedy dlouhé sezení u televize zvýšit riziko vzniku sraženin? Aby na to vědci dokázali odpovědět, analyzovali v dlouhodobé studii zahájené v roce 1987 data získaná od více než 15 000 Američanů ve věku 45−64 let. Do roku 2011 došlo mezi účastníky studie k téměř 700 případům cévní tromboembolie. U těch účastníků, kteří hodně sledovali televizi, bylo riziko vzniku krevních sraženin o 70 % vyšší než u těch, kteří se této aktivitě věnovali jen zřídka.
Riziko bylo stejně vysoké i tehdy, pokud byly brány v úvahu faktory jako například hmotnost člověka nebo jeho tělesná aktivita. Výzkum byl zveřejněn v odborném časopise Journal of Thrombosis and Thrombolysis.
Studie neprokázala, že příčinou zvýšeného výskytu bylo konkrétně sledování televize, ovšem poukázala na určitou spojitost. Přesto by ani jedinci, kteří se často věnují cvičení, neměli ignorovat potenciální škodlivý účinek sedavých aktivit, mezi které patří i sledování televize.