Zpět na
Magazín o zdraví a prevenci

Přílišné sledování televize může zvýšit riziko vzniku krevních sraženin

Výzkum zjistil, že lidé, kteří tráví příliš mnoho času sledováním televize, jsou více ohroženi vznikem krevních sraženin v cévách – tedy onemocněním nazývaným cévní tromboembolie.
2 minuty

Zmíněné krevní sraženiny vznikající v cévách na nohou se mohou uvolnit a doputovat až do plic, kde mohou zapříčinit potenciálně smrtelnou zdravotní příhodu zvanou pulmonální embolie.

Cestovní trombóza

Tyto sraženiny si také vysloužily přezdívku „syndrom ekonomické třídy“, a to po několika případech, které se vyskytly mezi pasažéry dlouhých letů. Jak vysvětlují vědci z University of Minnesota, dlouhé vysedávání může zapříčinit tvorbu krevních sraženin, protože nedochází k dostatečnému prokrvování nohou a chodidel.

Může tedy dlouhé sezení u televize zvýšit riziko vzniku sraženin? Aby na to vědci dokázali odpovědět, analyzovali v dlouhodobé studii zahájené v roce 1987 data získaná od více než 15 000 Američanů ve věku 45−64 let. Do roku 2011 došlo mezi účastníky studie k téměř 700 případům cévní tromboembolie. U těch účastníků, kteří hodně sledovali televizi, bylo riziko vzniku krevních sraženin o 70 % vyšší než u těch, kteří se této aktivitě věnovali jen zřídka.

Riziko bylo stejně vysoké i tehdy, pokud byly brány v úvahu faktory jako například hmotnost člověka nebo jeho tělesná aktivita. Výzkum byl zveřejněn v odborném časopise Journal of Thrombosis and Thrombolysis.

Studie neprokázala, že příčinou zvýšeného výskytu bylo konkrétně sledování televize, ovšem poukázala na určitou spojitost. Přesto by ani jedinci, kteří se často věnují cvičení, neměli ignorovat potenciální škodlivý účinek sedavých aktivit, mezi které patří i sledování televize.

Související články

Odebírat novinky na téma Zdraví a prevence

Souhlasím, aby společnost HARTMANN - RICO a.s. zpracovávala moje a e-mailovou adresu za účelem zaslání nabídky produktů a služeb. Další informace ke zpracování, včetně možnosti odvolání souhlasu, naleznete zde.