Tlakoměry, Tonometry

Tonometr je odborný název pro tlakoměr, přístroj, se kterým se měří krevní tlak. Krevní tlak vám při pravidelné prohlídce měří praktický lékař, ale pokud máte tlak nízký, vysoký, nebo kolísavý, může vám lékař doporučit pořízení vlastního tlakoměru pro domácí měření. Často se také při měření v ordinaci dostavuje tzv. syndrom bílého pláště a výsledky měření jsou pak zkreslené. I v tomto případě doporučí lékař domácí měření a pravidelné sledování hodnot krevního tlaku.

Víte, že vysokým krevním tlakem trpí až 47 % mužů a 26 % žen? Pořiďte si tlakoměr pro rychlé ověření svého zdravotního stavu v pohodlí domova. Moderní tlakoměry nabízejí řadu speciálních funkcí a slouží i jako prevence mozkové mrtvice.

Jak vybrat tlakoměr?

Jako první je důležité vybírat u ověřeného výrobce. Tlakoměry Tensoval a Veroval od HARTMANN-RICO se chlubí certifikátem kvality Evropské společnost pro hypertenzi. Více informací, jak vybrat tlakoměr.

Dalšími důležitými parametry pro výběr tlakoměru jsou:

 

Druh tlakoměrů

 • Rtuťové tlakoměry, se kterými jste se mohli setkat v minulosti u lékaře, využívají základní poslechovou metodu měření, kdy během měření dochází k odečítání hodnot systolického a diastolického krevního tlaku.
 • Poloautomatické tlakoměry fungují stejně, jako digitální, rozdíl je pouze v nafukování manžety, která je nafukována pomocí ruční pumpičky.
 • Moderní digitální tlakoměry, které jsou současným standardem. Všechny tlakoměry Tensoval a Veroval patří mezi digitální tlakoměry.

 

Metoda měření

 • Oscilometrická - většina tlakoměrů na trhu měří jen touto metodou, a proto změří jen hodnotu krevního tlaku.
 • Poslechová (auskultační) – touto vysoce spolehlivou metodou měří hodnotu krevního tlaku lékař v ordinaci pomocí nafukování manžety a fonendoskopu.
 • Kombinace oscilometrické a poslechové metody dokáže měřit i tepovou frekvenci, a proto spolehlivě naměří hodnoty i u lidí s nepravidelným srdečním rytmem. Mezi tlakoměry s kombinací měřicích metod patří tlakoměr Veroval duo control s technologií Duo Sensor. (Dříve znám jako Tensoval duo control)

 

Tlakoměry s EKG

Tlakoměr Veroval s EKG dokáže naměřit vedle krevního tlaku a tepové frekvence také nepravidelný srdeční rytmus. Zaznamená tak nebezpečnou fibrilací síní, která poukazuje na infarkt nebo mozkovou mrtvici, a extrasystoly - časné známky oběhové poruchy či zánětu srdečního svalu. Veroval s EKG změří hodnoty přesně ve chvíli, kdy pociťujete možné příznaky, a tím je praktičtější než klasické dlouhodobé sledování pomocí EKG holteru. Samozřejmosti je elektrokardiogram pro vašeho lékaře.

 

Místo měření tlaku

 • Pažní tlakoměr – hodí se pro klasické měření v pohodlí domova.
 • Zápěstní tlakoměr zase oceníte při cestování, protože je mnohem menší a skladnější. Ten náš navíc umí odhalit i nepravidelný srdeční tep.

 

Druh a velikost manžety

Často se stává, že si při domácím měření špatně nasadíte manžetu a měření se tím zkreslí. U našich tlakoměrů se vám to nestane – mají chytrou, ergonomicky navrženou manžetu s technologií Comfort Air, která se přizpůsobí každé paži.

 • Manžeta pro obvod paže velikosti M (22 – 32 cm)
 • Manžeta pro obvod paže velikosti L (32 – 42 cm)
 • Univerzální manžeta velikosti (22 – 42 cm)

 

Jak funguje technologie Comfort Air?

Při prvním použití se manžeta napumpuje na tlak 190 mmHg, při dalším se už nastaví podle předchozích výsledků. Nečekají vás tak žádné nepříjemné pocity při měření. Většina našich tlakoměrů má univerzální manžetu, jediným tlakoměrem, u kterého vybíráte velikost manžety M (obvod paže 22 – 32 centimetrů), nebo L (32 – 42 centimetrů), je Veroval duo control.

Způsob napájení:

 • Bateriemi
 • Pomocí síťového kabelu

Naše cestovní zápěstní tlakoměry můžete používat pouze v režimu na baterie, s adaptérem pro napájením přímo ze sítě pořídíte Pažní tlakoměr Veroval a Veroval duo control. I tak přístroje na jednu sadu baterií vydrží přes 950 měření.

 

Počet osob, jejichž výsledky měření může tlakoměr ukládat

Pokud je ve vaší domácnosti více osob trpící nízkým, nebo vysokým tlakem, je důležité abyste mohli výsledky měření různých osob uchovávat odděleně. Většina našich tlakoměrů ukládá výsledky měření pro 2 osoby a kapacita paměti obvykle stačí na uložení 60-100 výsledků měření pro každou z nich.

 

Možnost další práce s naměřenými daty a sdílení s lékařem

U našich tlakoměrů získáváte také aplikaci Veroval® medi.connect, takže můžete sledovat své naměřené hodnoty v čase a pohodlně je sdílet se svým lékařem.

 

Informace o krevním tlaku

Pro zjištění krevního tlaku musí být naměřeny dvě hodnoty:

 • Systolický (horní) krevní tlak - tato hodnota vzniká v momentě srdečního stahu, kdy je krev vtlačena do cév.
 • Diastolický (dolní) krevní tlak - tato hodnota vzniká, je-li srdeční sval roztažený a opět se plní krví.

Naměřené hodnoty krevního tlaku se uvádějí v milimetrech rtuti (mmHg).

 

Zajímá vás, jak poznat příznaky srdečních chorob? Přečtěte si více v našem magazínu, kde najdete i tipy, jak přirozeně snížit krevní tlak a jaký dodržovat denní harmonogram pro snížení svého tlaku.

Zobrazit více Zobrazit méně
Tlakoměr Veroval duo control

Tlakoměr s technologií Duo Sensor dokáže velmi přesně změřit krevní tlak a tepovou frekvenci.

Dárkové balení pažního tonometru Veroval duo control

od 2 199 Kč

Tlakoměr Veroval s EKG

Veroval tlakoměr s funkcí EKG měří srdeční rytmus, krevní tlak a tepovou frekvenci. Je výbornou prevencí mozkové mrtvice.

Domácí tonometr Veroval s funkcí EKG Veroval Sleva
42%

od 5 499 Kč

od 3 199 Kč

Pažní tlakoměr Veroval

S pažním tlakoměrem snadno kdykoli zjistíte svůj aktuální tlak. Přístroj navíc umí odhalit i srdeční arytmie.

Pažní tlakoměr Veroval + dárek zdarma hřejivá náplast s kapsaicinem Cosmos

od 1 899 Kč

Zápěstní tlakoměr Veroval

Se zápěstním tlakoměrem snadno kdykoli zjistíte svůj aktuální tlak. Přístroj vás navíc upozorní i na případný nepravidelný srdeční tep.

Zápěstní tlakoměr Veroval + dárek zdarma hřejivá náplast s kapsaicinem Cosmos Sleva
17%

od 1 199 Kč

od 990 Kč

Tlakoměr Veroval compact

Plně automatický tlakoměr Veroval® compact vám umožní pravidelně sledovat hodnoty krevního tlaku a tepové frekvence.

Pažní tonometr Veroval Compact + hřejivá náplast s kapsaicinem Cosmos Sleva
17%

od 1 199 Kč

od 999 Kč

Veroval duo control manžeta

Příslušenství k tlakoměrům

Manžeta k tlakoměru Veroval duo control

od 379 Kč

Tensoval duo control manžeta

Příslušenství k tlakoměrům

od 378 Kč

Tensoval comfort manžeta

Příslušenství k tlakoměrům

od 378 Kč

Veroval - síťový adaptér

Příslušenství k tlakoměrům Veroval

Bílý síťový adaptér k tlakoměrům Veroval pažní a Veroval duo control ušetří spotřebu baterií

od 459 Kč

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin. © HARTMANN-RICO, a. s. O krok dál pro zdraví