Vliv vysokého krevního tlaku na riziko vzniku demence

Vědci odhalili, že krevní tlak může mít u žen a u mužů rozdílný vliv na vznik demence.

Doba čtení 2 minuty

Zjistili totiž, že ženám, které ve věku od 40 do 50 let začnou trpět vysokým tlakem, hrozí vyšší riziko vzniku tohoto onemocnění. U mužů ale nemá vysoký krevní tlak na vznik demence žádný vliv

Poslat e-mailem

Uvádí to studie vedená vědci z instituce Kaiser Permanente v americkém Oaklandu, která byla nedávno zveřejněna v časopise Neurology. Okolo třetiny dospělých obyvatelů vyspělých zemí trpí vysokým tlakem neboli hypertenzí, což zvyšuje riziko srdečních chorob a mozkové mrtvice. Velké množství dalších studií ale naznačuje i možnou spojitost mezi vysokým krevním tlakem a rizikem vzniku demence. Ve výše zmíněné nové studii se vědci snažili určit, zda je vliv vysokého tlaku na vznik demence stejný u mužů i u žen nebo se u jednotlivých pohlaví liší.

Výsledky studie vychází z vyhodnocení údajů 7238 dospělých osob, které byly členy systému zdravotní péče institutu Kaiser Permanente. Všem účastníkům byl měřen krevní tlak mezi lety 1964 a 1973, kdy jim bylo v průměru 33 let. Jejich krevní tlak byl vyhodnocen opět mezi lety 1978 a 1985, kdy jim bylo v průměru 44 let. Okolo 31 % mužů a 14 % žen mělo ve věku mezi 30 a 39 lety vysoký tlak a okolo 25 % mužů a 18 % žen mělo vysoký tlak ve věku mezi 40 a 49 lety.

Hypertenze a demence: Porovnání mužů a žen

Vědci poté sledovali 5646 účastníků, kteří byli stále členy systému zdravotní péče institutu Kaiser Permanente i v letech 1996 až 2015. Během tohoto období byla celkem 532 účastníkům studie diagnostikována demence. Výsledky studie odhalily, že ženám, které měly ve věku 30−39 let vysoký tlak, nehrozilo v porovnání s ženami s normálním tlakem vyšší riziko demence. Ovšem u žen, které trpěly vysokým tlakem ve věku od 40 do 49 let, bylo riziko vzniku demence o 65 % vyšší.

Ženy, u kterých se vysoký krevní tlak objevil po čtyřicítce, byly v porovnání se ženami, které si udržely normální krevní tlak až do 50 let, ohroženy demencí o 73 % více. Mezi muži nenašli vědci žádné důkazy, které by naznačovaly spojitost mezi zvýšeným tlakem ve věku od 30 do 50 let a rizikem vzniku demence.

Vlilv BMI, cukrovky a kouření cigaret

Výsledky zůstaly stejné i po započítání různých matoucích faktorů, jako je BMI, cukrovka a skutečnost, zda je účastník studie kuřák nebo nekuřák.

Závěr studie je tedy obecně takový, že vysoký krevní tlak se stává rizikovým faktorem pro vznik demence, pokud se objeví u žen mezi 40−49 lety, ovšem u mužů žádná taková spojitost neexistuje.

V komentáři k výsledkům studie její autoři uvádí:

„Pohlaví hraje v načasování faktorů ovlivňujících vznik demence důležitou roli a je třeba to brát v úvahu při péči o zdraví mozku a udržování normálního krevního tlaku. V rámci dalšího výzkumu je ještě nutné zjistit, proč vlastně zvýšený krevní tlak urychluje stárnutí mozku.“

Komentáře

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin. © HARTMANN-RICO, a. s. O krok dál pro zdraví