Zpět na
Magazín o zdraví a prevenci

Vliv vysokého krevního tlaku na riziko vzniku demence

Zjistili totiž, že ženám, které ve věku od 40 do 50 let začnou trpět vysokým tlakem, hrozí vyšší riziko vzniku tohoto onemocnění. U mužů ale nemá vysoký krevní tlak na vznik demence žádný vliv
2 minuty

Uvádí to studie vedená vědci z instituce Kaiser Permanente v americkém Oaklandu, která byla nedávno zveřejněna v časopise Neurology. Okolo třetiny dospělých obyvatelů vyspělých zemí trpí vysokým tlakem neboli hypertenzí, což zvyšuje riziko srdečních chorob a mozkové mrtvice. Velké množství dalších studií ale naznačuje i možnou spojitost mezi vysokým krevním tlakem a rizikem vzniku demence. Ve výše zmíněné nové studii se vědci snažili určit, zda je vliv vysokého tlaku na vznik demence stejný u mužů i u žen nebo se u jednotlivých pohlaví liší.

Výsledky studie vychází z vyhodnocení údajů 7238 dospělých osob, které byly členy systému zdravotní péče institutu Kaiser Permanente. Všem účastníkům byl měřen krevní tlak mezi lety 1964 a 1973, kdy jim bylo v průměru 33 let. Jejich krevní tlak byl vyhodnocen opět mezi lety 1978 a 1985, kdy jim bylo v průměru 44 let. Okolo 31 % mužů a 14 % žen mělo ve věku mezi 30 a 39 lety vysoký tlak a okolo 25 % mužů a 18 % žen mělo vysoký tlak ve věku mezi 40 a 49 lety.

Hypertenze a demence: Porovnání mužů a žen

Vědci poté sledovali 5646 účastníků, kteří byli stále členy systému zdravotní péče institutu Kaiser Permanente i v letech 1996 až 2015. Během tohoto období byla celkem 532 účastníkům studie diagnostikována demence. Výsledky studie odhalily, že ženám, které měly ve věku 30−39 let vysoký tlak, nehrozilo v porovnání s ženami s normálním tlakem vyšší riziko demence. Ovšem u žen, které trpěly vysokým tlakem ve věku od 40 do 49 let, bylo riziko vzniku demence o 65 % vyšší.

Ženy, u kterých se vysoký krevní tlak objevil po čtyřicítce, byly v porovnání se ženami, které si udržely normální krevní tlak až do 50 let, ohroženy demencí o 73 % více. Mezi muži nenašli vědci žádné důkazy, které by naznačovaly spojitost mezi zvýšeným tlakem ve věku od 30 do 50 let a rizikem vzniku demence.

Vlilv BMI, cukrovky a kouření cigaret

Výsledky zůstaly stejné i po započítání různých matoucích faktorů, jako je BMI, cukrovka a skutečnost, zda je účastník studie kuřák nebo nekuřák.

Závěr studie je tedy obecně takový, že vysoký krevní tlak se stává rizikovým faktorem pro vznik demence, pokud se objeví u žen mezi 40−49 lety, ovšem u mužů žádná taková spojitost neexistuje.

V komentáři k výsledkům studie její autoři uvádí:

„Pohlaví hraje v načasování faktorů ovlivňujících vznik demence důležitou roli a je třeba to brát v úvahu při péči o zdraví mozku a udržování normálního krevního tlaku. V rámci dalšího výzkumu je ještě nutné zjistit, proč vlastně zvýšený krevní tlak urychluje stárnutí mozku.“

Související články

Odebírat novinky na téma Krevní tlak

Souhlasím, aby společnost HARTMANN - RICO a.s. zpracovávala moje a e-mailovou adresu za účelem zaslání nabídky produktů a služeb. Další informace ke zpracování, včetně možnosti odvolání souhlasu, naleznete zde.