Zpět na
Magazín o zdraví a prevenci

Vše, co jste chtěli o očkování proti covid-19 vědět

V České republice, stejně jako v ostatních zemích EU, odstartovalo očkování proti covidu-19. Nejprve se očkují senioři nad 80 let, rizikové skupiny a zdravotničtí pracovníci. Vakcinace je v tuto chvíli zřejmě nejefektivnější způsob, jak zastavit šíření epidemie nejen u nás, ale i ve světě. Převáží nedůvěra a dezinformace nebo touha po návratu do „normálního života“?
5 min

Být si zase blíž 

„Bez očkování tu pandemie nezvládneme. Když svět kolem nás bude proočkovaný a my ne, budeme se od něj vzdalovat,“ řekl v rozhovoru pro Radiožurnál lékař Tomáš Šebek a zakladatel internetové poradny uLekare.cz. „Případné obavy z očkování připisuji na vrub nedostatečné informační kampani a zároveň v obrovské převaze desinformací. Nicméně po pár týdnech, co se očkování zahájilo, mám dojem, že v populaci dominuje k očkování pozitivní přístup,“ dodává Šebek. 

Chirurg a zakladatel virtuální nemocnice uLékaře.cz Tomáš Šebek

 

Podobně to vidí ředitel Biologického centra Akademie věd ČR prof. RNDr. Libor Grubhoffer, CSc.: „Očkování proti covidu-19 v čase pandemického ohrožení nejenom naší země a Evropy, ale lidstva na celé naší planetě považuji za výraz solidarity se všemi spoluobčany. V dnešním globalizovaném světě je urychlené navození kolektivní imunity bezpečnými a spolehlivými vakcínami jediným řešením, které připadá v úvahu.“ 

Úřad vlády České republiky na svém youtubovém serveru zveřejnila video s názvem Začátek očkování, symbol plný naděje s úryvkem z básně Jitřní píseň Jiřího Wolkera. V něm český národ vybízí „A budeme tak jako dřív. Díky očkování“.

Proč se nechat očkovat? 

1. Očkování jako účinná cesta z krize 

Česká vakcinologická společnost, Česká společnosti alergologie a klinické imunologie, Společnost infekčního lékařství a Společnost pro epidemiologii a mikrobiologii vydali 21. ledna 2021 společné prohlášení o tom, že očkování je prioritní způsob, jak se vypořádat se současnou pandemií.

2. Vakcína chrání před onemocněním covid-19

Jak je známo, očkování v historii účinně pomohlo ke snížení či dokonce vymýcení řady závažných onemocnění jako jsou pravé neštovice, dětská obrna nebo záškrt. Vakcína společnosti Moderna byla při prevenci symptomatické nákazy covid-19 účinná na 94,1 %, a to po 14 dnech od podání druhé dávky. Podle některých studií chrání vakcína od společnosti Pfizer a BioNTech i před určitými mutacemi covid-19.
 

Vývoj vakcíny proti covid-19

 

3. Všechny vakcíny jsou bezpečné

Každá vakcína prochází před uvedením na trh rozsáhlými klinickými testy, které odhalí její případné nežádoucí účinky. Rychlost vývoje vakcíny proti infekci covid-19 je samozřejmě ovlivněna vážností celosvětového a celospolečenského dopadu tohoto onemocnění na životy lidí. Je třeba vzít také v úvahu fakt, že koronaviry nejsou nově objevenou skupinou virů a jejich výzkum trvá nezávisle na pandemii covid-19 už mnoho let, a to včetně vývoje vakcín (např. proti SARS a MERS). Při vývoji vakcín proti infekci covid-19 proto týmy vědců vycházeli z předchozích výzkumů

4. Nebyly zjištěny žádné dlouhodobé nežádoucí účinky

„Vakcína byla testována na dobrovolnících a nebyly zjištěny odlišné nežádoucí účinky, než které známe u ostatních, běžně podávaných očkování. Nejčastěji se setkáváme s reakcí v místě aplikace očkovací látky (bolestivostí, otokem, začervenáním) či s tzv. chřipkovými příznaky (únavou, bolestí svalů, zvýšenou teplotou),“ řekla pro server uLékaře.cz MUDr. Jana Braunová, praktická lékařka pro dospělé působící ve Fakultní nemocnici Plzeň.

Krátkodobé nežádoucí účinky očkování proti covid-19

 

Do jaké fáze očkování spadám?

Strategie očkování předložená ministrem zdravotnictví počítá s tím, že očkování bude probíhat ve 3 fázích.
 

1. Fáze 

V první fázi se očkují senioři nad 80 let, zdravotníci, pracovníci záchranné služby, zubaři, lékárníci a zaměstnanci v sociálních službách. Bez objednání se očkují hospitalizovaní pacienti LDN a klienti pobytových sociálních služeb.
 

2. Fáze 

Ve druhé fázi bude vakcína podána lidem starším 65 let, praktickým a dětským lékařům, učitelům, pracovníkům integrovaného záchranného systému – hasičům, policii, armádě, vládě, krizovým štábům a dalším státním úředníkům a pracovníkům v energetice. 

3. Fáze

Ve třetí fázi se budou moci očkovat všichni ostatní zájemci. Podle dostupných údajů má Česká republika objednán dostatečný počet vakcín pro všechny obyvatele. V současné chvíli jsou závazně objednány dávky pro cca 5,5 milionu obyvatel, v záloze je možnost objednat dávky pro dalších až 10,6 milionu osob

Tři fáze očkování proti covid-19

 

Jak se k očkování registrovat?

Veškeré informace k registraci včetně přihlášky najdete na oficiálním portálu Ministerstva zdravotnictví. V 5 jednoduchých bodech si teď shrneme, jak celý proces probíhá. Pokud si nevíte rady, obraťte se na svého praktického lékaře, obecní úřad nebo zavolejte na .

1. Online registrace 

K očkování se objednáte prostřednictvím Centrálního rezervačního systému (CRS). V online registračním formuláři vyplníte své osobní údaje (jméno a příjmení, věk, rodné číslo a kontaktní údaje), podle kterých vás ministerstvo zdravotnictví zařadí do konkrétní kategorie občanů s menší či větší prioritou.

2. Čekání na výzvu

Z vámi uvedených údajů v registraci ministerstvo vypočítá bodové skóre, které spolu s plánem dodávek vakcín určí, kdy vás vyzve k rezervaci konkrétního termínu očkování.
 

3. Rezervace termínu

Následně vám přijde zvací SMS s PIN kódem a oznámením o možnosti rezervace termínu.  Na základě těchto údajů si na stránce reservatic.com/ockovani zarezervujete oba dva termíny očkování. Zvolíte si termín a místo očkování. 

4. Příprava před očkováním 

Na očkování přijďte včas. Pokud se dostavíte jindy, nebudete očkováni. Nezapomeňte si s sebou vzít průkaz totožnosti a průkaz pojištěnce. V případě, že onemocníte nebo potřebujete z jiných důvodů termín registrace změnit, musíte provést novou registraci.
 

5. Samotné očkování

Lékař, který očkování provádí, se vás zeptá na informace jako jsou vážná a chronická onemocnění, alergie nebo užívané léky. Prověří, jestli jste v posledních 14 dnech neprodělali infekční onemocnění, zkontroluje vám teplotu, krevní tlak a srdeční tep.

Vakcínu vám podá injekčně do svalu. Z důvodu možné alergické reakce na vakcínu počkat 30 minut v čekárně – stejně jako u jakéhokoliv jiného očkování. Nezapomeňte, že vás nejpozději za 28 dní čeká ještě jedno přeočkování.

Jak se registrovat na vakcinu

 

Kde se očkuje?

Očkovací místa jsou v nemocnicích a dalších zdravotnických zařízeních. Jejich seznam najdete ve formuláři během procesu registrace. Můžete si zvolit místo, které máte nejblíže. Pokud byste měli pocit, že pro vás očkování v očkovacím místě není vhodné, můžete se obrátit na svého praktického lékaře.

Účinná anticovid prevence 

Než se dostane na všechny zájemce o očkování, určitě to ještě několik měsíců potrvá. Proto doporučujeme i nadále nepodceňovat preventivní opatření jako je důkladné umývání a dezinfikování rukou, používání roušek a respirátorů, dezinfikování povrchů a setkávání se s ostatními lidmi, jen pokud je to nezbytně nutné

„Moc rád bych viděl znovuzapojení technologií – plně funkční chytrou karanténu, eRoušku, trasování a spoustu dalších vymožeností, které bychom jako lidé v 21. století mohli mít. Možná je nemáme, protože jsme se z té první vlny nepoučili a nevyužili jsme ten potenciál lidí, kteří s technologiemi pracují,“ dodává chirurg a aktivní propagátor telemedicíny Šebek. Více o projektu uLekare.cz se dočtete v blogovém článku Telemedicína zde.

K prevenci onemocnění vám pomůže Baliček kompletní ochrana

MUDr. Tomáš Šebek
Chirurg, zakladatel virtuální nemocnice uLékaře.cz

MUDr. Tomáš Šebek

Související články

Odebírat novinky na téma Zdraví a prevence

Souhlasím, aby společnost HARTMANN - RICO a.s. zpracovávala moje a e-mailovou adresu za účelem zaslání nabídky produktů a služeb. Další informace ke zpracování, včetně možnosti odvolání souhlasu, naleznete zde.