Péče o zranění a rány

Vše, co potřebujete vědět o křečových žilách

Křečové žíly

Co jsou křečové žíly?

Jsou to zvětšené, zohýbané a vakovitě rozšířené povrchové žíly. Odborně se nazývají varixy. Jak nejspíše sami víte, nejčastěji se objevují na nohách. Je to tím, že jsou vystavené ortostatickému tlaku (krátkodobému snížení tlaku).


Jak je poznat?

Ze začátku mohou křečové žíly působit nenápadně. Máte pocit těžkých nohou a během dne si potřebujete často sedat. V této fázi křečové žíly nemusí být tak viditelné, spíše lehce prosvítají na kůži. V další fázi přechází únava nohou v bolesti a v křeče. V takovém případě už jsou žíly znatelně vystouplé a viditelné.


Nejčastější příznaky křečových žil

  • Bolest nohou bez zdánlivé příčiny
  • Pocit těžkých nohou (při delším sezení nebo stání)
  • Pulzace, brnění nebo svalové křeče v lýtkách a celých nohou
  • Otoky nohou
  • Vypouklé, pokroucné, fialové nebo modré žily
  • Svědění okolo viditelných žil
  • Načervenalé opuchlé pásy kůže

Příčiny vzniku křečových žil

Dědičnost

Pokud někdo v rodině trpěl na křečové žíly, zvyšuje se pravděpodobnost výskytu i u vás. Proto se zaměřte na prevenci.
Dědičnost jako příčina vzniku křečových žil

Pohlaví

Ženy jsou ke vzniku náchylnější, což je hlavně kvůli hormonálním změnám během těhotenství a menopauzy. Tímto onemocněním trpí až 40 % žen a 20 % mužů.
Predispozice ke křečovým žilám na základě pohlaví

Věk

U mladých se křečové žíly příliš neobjevují, ale ve věku nad 60 let už jsou problémem každého druhého.
Vyšší věk a pravděpodobnost vzniku křečových žil

Dlouhé sezení či stání

Při sedavém povolání nebo naopak v práci, kde často stojíte, krev žilami dostatečně neproudí a riziko vzniku stoupá.
Sedavé zaměstnání může být rizikem pro vznik křečových žil

Kouření

Kouření zahušťuje krev a snižuje zásobování tkání kyslíkem, čímž se zpomaluje tok krve. Zároveň se vám zvyšuje tlak a dochází k poškození cévní stěny.
Kouření jako příčina vzniku křečových žil

Vysoké podpatky

Podpatky jsou možná elegantní, ale také zvyšují tlak v žilním systému nohou. To může vést k pocitu těžkých nohou a u některých i ke vzniku křečových žil.
Časté nošení nevhodné a neergonomické obuvi může mít negativní vlil na žilní systém nohou

Křečové žíly v  těhotenství

V těhotenství  každá žena prochází hormonálním šokem. Hladina progesteronu stoupá, s ní i objem krve v těle. To má za následek, že žilní stěny tím ztrácejí na pružnosti a pevnosti, což může dojít ke vzniku křečových žil. Dobré je, že do roku po porodu se hladiny srovnají. Podobný problém je také hormonální antikoncepce. Proto pokud si všimnete vznikajících křečových žil a hormonální antikoncepci úžíváte, poraďte se s gynekologem. Platí, že ideální antikoncepce je ta, která má nízký obsah estrogenů.
Těhotenství jako následek vzniku křečových žil

6 tipů, jak předejít křečovým žilám

Dostatek pohybu

Samozřejmě. Krev musí v nohách dostatečně cirkulovat. A navíc, s každým kilem žíly oslabujete. Proto jsou dlouhé procházky nebo výlety na kole nejen příjemnou, ale také zdraví prospěšnou aktivitou. Preventivní jsou také jednoduché cviky, jako je pohupování nohou ze špiček na paty nebo kroužení nohama v kotnících.

Zdravý jídelníček

Základem je strava bohatá na vlákniny, bioflavonoidy a rutin. Proto do jídelníčku zařaďte červenou řepu, luštěniny, rýži, citrusové plody a zeleninu obecně. Naopak omezte smažená a tučná jídla, sladkosti a množství soli.

Správné sezení

Jasně, mnoho z nás má sedavou práci, ale důležité je, jakým způsobem sedíte. Sezení s nohou přes nohou nepodporuje přirozený průtok krve. Ideální je sedět s nohama v pravém úhlu k tělu.

Nohy nahoru

Kdo by si po příchodu domů z práce nechtěl dát na chvíli nohy na stůl. A ono je to dobře! Pokud nohy natáhnete nahoru na úroveň srdce alespoň na půl hodiny, umožníte odtok krve, která se za celý den v namáhaných končetinách hromadila.

Vhodná obuv a oblečení

Lodičky nebo podpatky raději ne. A když, tak ne často a střídejte každý den výšku podpatků. Stejně negativně působí na nohy upnuté oblečení, které omezuje cirkulaci krve.

Sprchování a Kneippův chodník

Velmi účinné je střídání teplé a studené sprchy. Doma si můžete vyrobit i tzv. Kneippův chodník. Napusťte si dva lavory – jeden se studenou a druhý s teplou vodou, vložte do nich oblázky a v pravidelných intervalech přešlapujte.


Efektivní léčba křečových žil

Léčba závisí na stádiu a intenzitě onemocnění. Existuje mnoho metod, ať už podpůrných, nebo těch, které křečové žíly vyléčí úplně. A každou z nich si projdeme. 

Farmakologická léčba

Jde o podpůrnou léčbu, takže jejím účelem je zmírnit průvodní jevy nemoci a zastavit její rozvoj. Křečových žil vás ale nezbaví úplně. Většinou se proto kombinuje s jinými formami terapie. Lékař vám může doporučit doplňky stravy jako vitamíny E a C nebo vám předepíše speciální masti či léky.
Léky na křečové žíly

Kompresivní terapie

Použití kompresivních punčoch křečové žíly sice také nevyléčí, ale mohou vám značně ulevit. Vytvářejí tlak na žíly a podporují okysličení krve, čímž nahrazují ztracenou pevnost žilní stěny. Vhodnou alternativou kompresivních punčoch mohou být krátkotažné kompresivní obinadla Idealflex.
Použití kompresivních punčoch na křečové žíly

Laserové ošetření

Operace laserem je prováděná ambulantně. Laser teplem uzavře postižené žíly a výhodou je, že tato metoda je přesná, takže nepoškodí okolní struktury.
Laserové ošetření křečových žil

Sklerotizace

Je operace, která se podobá té s laserem. Užívá se na metličkové a drobné křečové žilky a to tak, že lékař pomocí injekce aplikuje do žil látku, která vyvolá chemické poškození a zánět. Díky němu se žilní stěny slepí a křečové žíly se uzavřou.
Operace křečových žil pomocí injekcí

Operace křečových žil

Jediné definitivní řešení je chirurgický zákrok. Ten probíhá v lokální anestezii, kdy lékař vyjme křečové žíly a jejich funkce přebere hluboký žilní systém. Hospitalizace po zákroku obvykle trvá 1 až 5 dní. Po operaci mohou na pokožce zůstat drobné jizvy.
Operativní zákrok k léčbě křečových žil