Za kolísavými hodnotami tlaku může být nekvalitní tlakoměr. Jak vybrat ten správný?

Hypertenzi nemusí běžné vyšetření odhalit

Hypertenzi neboli vysoký krevní tlak ovlivňuje mnoho faktorů, jako je celkový zdravotní stav, dědičnost či životní styl. Toto onemocnění nebolí a zpočátku nemocného nijak neomezuje. Bohužel ne vždy je lékařem hypertenze objevena při standardním vyšetření.
I když hypertenze postihuje převážně starší lidi, nevyhýbá se ani mladší generaci. Je proto důležité si svůj krevní tlak hlídat. Moderní digitální tlakoměry jsou jednoduché na ovládání a jejich používání zvládne každý. Jak si ale vybrat tlakoměr, který poskytne přesná a nezkreslená data o krevním tlaku?

Moderní spolehlivé tlakoměry

Při výběru tlakoměru se dívejte, jak se přístroj ovládá, jak dlouhou má záruční dobu a zda má servis v České republice. Spolehlivý tlakoměr by měl pocházet od renomovaného výrobce a být klinicky ověřený. 
V současnosti jsou na trhu i tlakoměry s pokročilými funkcemi. „Jsou vyrobené tak, aby měřily přesně i u osob s poruchami srdečního rytmu,“ vysvětluje brand managerka značky Veroval, Jana Hraběová. 
U nákupu tlakoměru je potřeba myslet i na velikost manžety. Ta je pro naměření správných hodnot velmi důležitá. Nesprávná velikost manžety totiž může vést k nepřesnostem při měření. V dárkovém balení tlakoměru Veroval® Duo Control najdete hned 2 velikosti manžet, takže si snadno zvolíte tu, která odpovídá aktuálnímu obvodu vaší paže.

Tlakoměr Veroval Duo Control

Prevence infarktu a mozkové mrtvice

Vysoký krevní tlak, nepravidelný srdeční tep a fibrilace síní – právě tyto 3 faktory jsou zodpovědné za infarkt a mozkovou mrtvici. Fibrilace síní navíc může trvat jen omezenou dobu, vymizet a následně se objevit znovu, takže během měření u lékaře se ji nemusí podařit odhalit. Pomocí unikátní novinky – kombinovaného přístroje Veroval® Tlakoměr s EKG je nyní možné riziko infarktu či mozkové mrtvice rozpoznat včas. 
 

Jak si správně měřit tlak?

  • Před měřením se zcela zklidněte a sedněte si na přibližně 6 minut pohodlně na židli, nohy mějte na zemi. 
  • Měli byste být v tiché místnosti a nemluvit. I práce v sedě zvyšuje krevní tlak v průměru asi o 6 mmHg systolický a o 5 mmHg diastolický tlak, proto vydržte opravdu chvilku nicnedělání. 
  • Alespoň jednu hodinu před měřením byste neměli pít alkohol, kávu, jíst ani kouřit. 
  • Tlak je důležité měřit na obnažené paži ve vzpřímené poloze.
  • Proveďte alespoň 2, ideálně 3, měření, s odstupem minimálně jedné minuty. 

Jako výsledek měření zaznamenejte průměr provedených 2 (3) měření, nebo nejnižší naměřenou hodnotu, přičemž většinou jde o tu poslední, protože je v tu dobu měřená osoba nejdéle v klidu.

Srdeční tep

Sdílejte naměřené hodnoty se svým lékařem

Aby mělo měření tlaku v domácím prostředí smysl, je důležité pravidelné zaznamenávání naměřených hodnot. Moderní tlakoměry umí naměřené hodnoty automaticky ukládat do své paměti. Některé umožňují i nezávislé ukládání výsledků pro více osob. Digitální tlakoměry Veroval® je navíc možné propojit s aplikací Medi.connect, která zaznamenává nejen výsledky měření, jejich datum a čas, ale také léky, které pacient užívá. Všechny výsledky je možné snadno vytisknout pro lékaře nebo mu je rovnou poslat e-mailem. Mějte svůj tlak pod kontrolou a vyberte si spolehlivý domácí tlakoměr.

Související články

Odebírat novinky na téma Krevní tlak

Souhlasím, aby společnost HARTMANN - RICO a.s. zpracovávala moje a e-mailovou adresu za účelem zaslání nabídky produktů a služeb. Další informace ke zpracování, včetně možnosti odvolání souhlasu, naleznete zde.