Zpět na
Magazín o zdraví a prevenci

Za kolísavými hodnotami tlaku může být nekvalitní tlakoměr. Jak vybrat ten správný?

3 min

Hypertenzi nemusí běžné vyšetření odhalit

Hypertenzi neboli vysoký krevní tlak ovlivňuje mnoho faktorů, jako je celkový zdravotní stav, dědičnost či životní styl. Toto onemocnění nebolí a zpočátku nemocného nijak neomezuje. Bohužel ne vždy je lékařem hypertenze objevena při standardním vyšetření.
I když hypertenze postihuje převážně starší lidi, nevyhýbá se ani mladší generaci. Je proto důležité si svůj krevní tlak hlídat. Moderní digitální tlakoměry jsou jednoduché na ovládání a jejich používání zvládne každý. Jak si ale vybrat tlakoměr, který poskytne přesná a nezkreslená data o krevním tlaku?

Moderní spolehlivé tlakoměry

Při výběru tlakoměru se dívejte, jak se přístroj ovládá, jak dlouhou má záruční dobu a zda má servis v České republice. Spolehlivý tlakoměr by měl pocházet od renomovaného výrobce a být klinicky ověřený. 
V současnosti jsou na trhu i tlakoměry s pokročilými funkcemi. „Jsou vyrobené tak, aby měřily přesně i u osob s poruchami srdečního rytmu,“ vysvětluje brand managerka značky Veroval, Jana Hraběová. 
U nákupu tlakoměru je potřeba myslet i na velikost manžety. Ta je pro naměření správných hodnot velmi důležitá. Nesprávná velikost manžety totiž může vést k nepřesnostem při měření. V dárkovém balení tlakoměru Veroval® Duo Control najdete hned 2 velikosti manžet, takže si snadno zvolíte tu, která odpovídá aktuálnímu obvodu vaší paže.

Tlakoměr Veroval Duo Control

Prevence infarktu a mozkové mrtvice

Vysoký krevní tlak, nepravidelný srdeční tep a fibrilace síní – právě tyto 3 faktory jsou zodpovědné za infarkt a mozkovou mrtvici. Fibrilace síní navíc může trvat jen omezenou dobu, vymizet a následně se objevit znovu, takže během měření u lékaře se ji nemusí podařit odhalit. Pomocí unikátní novinky – kombinovaného přístroje Veroval® Tlakoměr s EKG je nyní možné riziko infarktu či mozkové mrtvice rozpoznat včas. 
 

Jak si správně měřit tlak?

  • Před měřením se zcela zklidněte a sedněte si na přibližně 6 minut pohodlně na židli, nohy mějte na zemi. 
  • Měli byste být v tiché místnosti a nemluvit. I práce v sedě zvyšuje krevní tlak v průměru asi o 6 mmHg systolický a o 5 mmHg diastolický tlak, proto vydržte opravdu chvilku nicnedělání. 
  • Alespoň jednu hodinu před měřením byste neměli pít alkohol, kávu, jíst ani kouřit. 
  • Tlak je důležité měřit na obnažené paži ve vzpřímené poloze.
  • Proveďte alespoň 2, ideálně 3, měření, s odstupem minimálně jedné minuty. 

Jako výsledek měření zaznamenejte průměr provedených 2 (3) měření, nebo nejnižší naměřenou hodnotu, přičemž většinou jde o tu poslední, protože je v tu dobu měřená osoba nejdéle v klidu.

Srdeční tep

Sdílejte naměřené hodnoty se svým lékařem

Aby mělo měření tlaku v domácím prostředí smysl, je důležité pravidelné zaznamenávání naměřených hodnot. Moderní tlakoměry umí naměřené hodnoty automaticky ukládat do své paměti. Některé umožňují i nezávislé ukládání výsledků pro více osob. Digitální tlakoměry Veroval® je navíc možné propojit s aplikací Medi.connect, která zaznamenává nejen výsledky měření, jejich datum a čas, ale také léky, které pacient užívá. Všechny výsledky je možné snadno vytisknout pro lékaře nebo mu je rovnou poslat e-mailem. Mějte svůj tlak pod kontrolou a vyberte si spolehlivý domácí tlakoměr.

Související články

Odebírat novinky na téma Krevní tlak

Souhlasím, aby společnost HARTMANN - RICO a.s. zpracovávala moje a e-mailovou adresu za účelem zaslání nabídky produktů a služeb. Další informace ke zpracování, včetně možnosti odvolání souhlasu, naleznete zde.