Zpět na
Magazín o zdraví a prevenci

Zajímavosti z mikrosvěta bakterií a virů

Kolik máme v těle bakterií? Máme se všemi bakteriemi bojovat, nebo nám mohou i pomoci? A jak je to s viry – jsou jen ve vzduchu, nebo i jinde? A jdou viry vůbec zničit? Pojďte s námi nahlédnout do mikrosvěta a zjistit, jak je to ve skutečnosti s mikroorganizmy, o kterých neustále posloucháme v médiích.

Bakterie umí pomáhat i škodit

V lidském těle je až neuvěřitelné množství bakterií, uvádí se 1013 – 1014. Je to až astronomicky neuvěřitelné číslo, viďte? A co teprve fakt, že jich můžeme mít v těle více než samotných lidských buněk. Bakterie se nachází jak uvnitř, tak na povrchu našeho těla. Když se nad tím zamyslíme, naše tělo funguje s mikroorganizmy v takové vzájemně výhodné symbióze. Ve střevech nám např. pomáhají trávit potravu a formují imunitní systém. Mikroorganizmy, které žijí v našich střevech, nazýváme střevní mikrobiom. Na kůži máme analogicky kožní mikrobiom – ten je neméně důležitý, zajišťuje totiž zdraví pokožky a podílí se na její obranné funkci.

Zdá se to jako idylické souznění, které příroda krásně vymyslela. Proč tedy o bakteriích mluvíme jako o možném zdroji nebezpečí? Těch důvodů je hned několik:

  • Může dojít k narušení jak střevního, tak kožního mikrobiomu. Některé bakterie se mohou přemnožit, a v tu chvíli nám pak již nepomáhají, ale naopak škodí.
  • Bakterie se také mohou dostat někam, kde být nemají. Například bakterie z trávicího traktu se nám (z různých příčin) mohou dostat do močové trubice a tam způsobí zánět. Nebo např. zlatý stafylokok, který běžně žije na kůži, se nám vlivem poranění může dostat do rány a opět způsobit zánětlivou reakci.
  • V neposlední řadě existují patogenní bakterie, které jsou škodlivé našemu zdraví samy o sobě – např. salmonela, lysterie a celá řada dalších.

Infekce bakteriálního původu se léčí antibiotiky v různých formách, se kterými je ale třeba nakládat s rozumem. Nadužívání antibiotik totiž vede k tomu, že bakterie se stávají vůči nim odolné, tzv. rezistentní.

Je pravda, že se viry vyskytují jen ve vzduchu?   

Přestože jsou viry teď často zmiňované v různých médiích kvůli pandemii koronaviru, stále si řada lidí myslí, že viry jsou jen ve vzduchu. Že se do našeho těla dostávají jen vdechnutím, a tím pádem se můžeme chránit jen rouškou/respirátorem.  

Je pravda, že viry jsou mikroskopické částice menší než bakterie a mohou se šířit i kapénkami ve vzduchu. Není to ale jediná cesta přenosu. Viry mohou být prakticky kdekoliv – jak ve vzduchu, tak na kůži nebo na povrchu věcí. Ačkoliv se v posledních měsících zdá, že existuje jen koronavirus, není tomu tak. Je známo přes 6500 virů a ve skutečnosti jich bude ještě mnohem více.

Viry se liší svojí strukturou, některé mají okolo sebe lipidový obal – jde o tzv. obalené viry, které se rychle šíří a množí v těle hostitele (je to např. známý koronavirus). Dobrou zprávou ale je, že pomocí kvalitní dezinfekce je velmi snadno zničíte. Například Sterillium Gel pure umí koronavirus z rukou zničit za 15 s. Druhým typem jsou tzv. neobalené viry, které lipidový obal postrádají (např. rotavirus, virus žloutenky typu A, virus dětské obrny) a jsou odolnější než obalené. Na jejich zničení tak potřebujete dezinfekci, která je plně virucidní.

Dezinfekce na ruce, která ničí koronavirus za 15 vteřin

Jak se před bakteriemi a viry chránit?

Nejlepší obranou je náš imunitní systém. Ne vždy je ale bohužel dostačující, protože může být z různých důvodů oslabený. Také ve chvíli, kdy se nám do těla dostane bakterií nebo virů velké množství, je náš imunitní systém nemusí stačit sám zlikvidovat. Zvláště v době pandemie nebo i v období chřipek a viróz je nejefektivnější prevence kontaktu s patogeny – ať už je to nošení roušek, udržování si dostatečného odstupu od ostatních nebo již zmíněná kvalitní dezinfekce rukou. 

Ve chvíli, kdy vystoupíte z MHD, vyjdete z obchodu, nebo se chcete najíst, je dobré si důkladně vydezinfikovat ruce účinnou dezinfekcí, jako je právě výše zmíněná Sterillium Gel pure od Hartmannu, která ničí 99,99 % virů a bakterií a zároveň hydratuje pokožku rukou.

TIP: Přečtěte si více o tom, jak se vyvíjí a testuje dezinfekce Sterillium, aby maximálně chránila, a přitom nevysušovala pokožku.

A pokud se stane, že onemocníte, nesahejte automaticky po antibioticích. To, jestli vám v danou chvíli pomohou antibiotika, protože je vaše onemocnění bakteriálního původu, nebo se jedná o virové onemocnění, na které antibiotika neúčinkují, zjistíte snadno v pohodlí domova pomocí našeho CRP testu Veroval.

Související produkty
Související články

Odebírat novinky na téma Zdraví a prevence

Souhlasím, aby společnost HARTMANN - RICO a.s. zpracovávala moje a e-mailovou adresu za účelem zaslání nabídky produktů a služeb. Další informace ke zpracování, včetně možnosti odvolání souhlasu, naleznete zde.