Zpět na
Magazín o zdraví a prevenci

Zánět močových cest: odhalte jej včas!

Bolestivé pálení při močení a časté nutkání na toaletu. I tak o sobě dává vědět infekce močových cest, která za život potká značnou část populace. Nepříjemnostem přitom můžete snadno předcházet. Naučte se infekci rozpoznat a včas reagovat.
4 min

Močové ústrojí patří po dýchacích cestách k oblastem těla nejnáchylnějším na různé infekce. Stačí málo pít nebo prochladnout  – a problém je na světě. Proč ale k zánětu vůbec dochází?
 

Věděli jste, že...?

...pojem „zánět močových cest“ zahrnuje hned tři různé neduhy – zánět močového měchýře, močové trubice a ledvin?

 

Příčiny a rizikové faktory zánětu močových cest

Infekce vzniká zpravidla zanesením bakterií do močového ústrojí. Nejčastěji jde o bakterie Escherichia coli, které se z konečníku nebo tlustého střeva dostanou do močové trubice a následně do močového měchýře. Odtud se mohou dále šířit také do horních cest močových a způsobit až zánět ledvin. 

Mezi rizikové faktory pro vznik infekce močových cest patří také některé návyky – nedostatečná hygiena, časté zadržování moči, nízký příjem tekutin nebo frekventované střídání sexuálních partnerů a nechráněný pohlavní styk.

Příčiny zánětu močových cest

Koho zánět močových cest postihuje

Zánět močových cest se častěji vyskytuje u žen, které mají kratší močovou trubici, což usnadňuje přenos bakterií. Náchylnější ke vzniku zánětu jsou také starší lidé a pacienti s dalšími zdravotní problémy, jako jsou diabetes mellitus, močové kameny či zbytnělá prostata u mužů. Více ohroženi jsou také lidé s katetrem v močové trubici. Svou roli při rozvoji zánětu mohou hrát rovněž vrozené vady močového ústrojí.

Příznaky zánětu močového ústrojí

Mezi nejčastější projevy zánětu močových cest patří:

 • bolest či křeče v podbřišku,
 • časté nucení na močení s produkcí malého množství moči,
 • řezání a pálení při močení,
 • zakalená a páchnoucí moč, někdy tmavě zbarvená.

Symptomy, které se objevují v pokročilejší fázi infekce:

 • krev v moči,
 • bolest v bedrech,
 • třesavka,
 • zvýšená teplota.

Příznaky zánětu močových cest

Diagnostika zánětu močových cest

Spolehlivě dokáže zánět močových cest odhalit vyšetření krve a moči. Probíhající zánět prozradí zvýšená koncentrace CRP (C-reaktivního proteinu) v krvi. CRP patří mezi produkty imunitní reakce organismu, a jeho hladina tudíž stoupá při bakteriální infekci. Moč se zpravidla vyšetřuje na přítomnost bakterií, bílkovin a bílých krvinek. Zda-li máte zvýšené hodnoty CRP, spolehlivě odhalí domácí test Veroval.

Máte-li podezření na zánět močových cest, svůj stav si můžete ověřit i sami pomocí domácího testu Veroval – Zánět močových cest, který podobně jako laboratorní testy odhalí přítomnost bílých krvinek, nitrátů a bílkovin v moči. K samovyšetření vám postačí vzorek moči a minuta vašeho času. Test vykazuje více než 97% spolehlivost, i v domácích podmínkách tak přinese dostatečně přesné výsledky.

Domácí test Veroval CRP

Jak se otestovat? 

 1. Namočte testovací proužek na 2 sekundy do vzorku moči. Ujistěte se přitom, že ponořena jsou všechna 3 testovací políčka.
 2. Vyčkejte 1 minutu a odečtěte výsledek.
 3. Pokud políčka změnila barvu, test je pozitivní.

Postup při provádění domácího testu

Přesný postup a více informací se dozvíte v našem videu: 

Léčba zánětu močových cest

Při počínajícím zánětu si můžete pomoci i sami. Udržujte se v teple a zvyšte příjem tekutin (pijte nesycené a nedráždivé nápoje). Navýšíte tím produkci moči, která pomůže škodlivé bakterie odplavit. Vyzkoušet můžete také sedací koupele z březového listí nebo heřmánku. Bolest podbřišku pak zmírníte přiložením teplého obkladu.

Pokud samoléčba nepomáhá, je namístě návštěva lékaře. Ten provede vyšetření a odešle vás domů s dávkou antibiotik či chemoterapeutik. Léčbu můžete podpořit také jezením brusinek nebo pitím bylinkových urologických čajů.

Léčba zánětu močových cest

Prevence zánětu močových cest

Infekce močového ústrojí se mohou vracet. Vyplatí se proto dodržovat preventivní opatření, která pomohou zánětům předcházet:

 • Dodržujte správný pitný režim – za den byste měli vypít asi 2,5 litru tekutin.
 • Choďte pravidelně na toaletu, nezadržujte zbytečně moč.
 • Posilujte pánevní dno s pomocí Kegelových cviků.
 • Udržujte záda a břicho v teple – nesedejte na chladné povrchy, převlékejte mokré plavky a vyzkoušejte hřejivý polštářek Cosmos ACTIVE.
 • Dbejte na pravidelnou hygienu, zejména při potížích s inkontinencí.
 • Noste bavlněné spodní prádlo.
 • K intimní hygieně používejte neparfémované prostředky.
 • Po každém pohlavním styku se vymočte.
Šumivé tablety Kneipp

Jako prevenci doporučujeme také zařadit do jídelníčku:

Brusinky – Brání bakteriím přilnout ke stěnám močového ústrojí, a tím podporují jejich vylučování. Pořídíte je ve formě džusu či doplňků stravy.
Probiotika – Pomáhají udržet bakteriální rovnováhu v těle, obzvláště při užívání antibiotik. 
Vitamín C – Podporuje obranyschopnost a okyseluje moč, díky čemuž je méně náchylná k bakteriálním infekcím. Doplňte jej například pomocí Kneipp šumivých tablet Obranyschopnost s vitamínem C a extraktem z brusinek.

Rady našich babiček

Normální funkci močových cest můžete podpořit také přírodní cestou – s využitím bylinek. Příznivé účinky na močovou soustavu má například bříza, přeslička nebo zlatobýl, které naleznete mimo jiné v urologických čajích.

Související články

Odebírat novinky na téma Zdraví a prevence

Souhlasím, aby společnost HARTMANN - RICO a.s. zpracovávala moje a e-mailovou adresu za účelem zaslání nabídky produktů a služeb. Další informace ke zpracování, včetně možnosti odvolání souhlasu, naleznete zde.